Obyvatele ulice 5. května trápí rušný provoz

Přehraj video

Redaktor: Robert Malota
Kamera: Jaroslav Landsinger, Miloš Roubal

Neustálý hluk trápí obyvatele strakonické ulice 5. května. Touto částí okresního města totiž prochází silnice 1. třídy, souběžně s ní vede železniční trať a vlečka do blízké teplárny. Zlepšení je však zatím v nedohlednu.
Z ulice vypadá dům Kamily Kovaříkové jako zakletý zámek. Obklopují ho vysoké stromy a keře tak, že zcela zakrývají okna. Působí totiž jako přírodní protihluková stěna. která alespoň částečně zachytí prach a rachot z přilehlé komunikace. Jinak by se na této adrese jen stěží dalo bydlet... „Problémy s dopravou tady trvají už hodně dlouho. A v posledních letech tyto problémy ještě narostly,“ říká Kamila Kovaříková.
Kamióny, stavební technika, autobusy, osobní automobily – od brzkého rána do pozdní noci projedou kolem domu paní Kovaříkové stovky takových vozů. Na sousední křižovatce se bez přestávky zastavují a zase rozjíždějí další automobily. Do toho hlomozí teplárna a co chvíli vzduch rozřízne uhánějící vlak. Okna do ulice už proto Kamila Kovaříková vůbec neotevírá.
„Zklidnění dopravy v ulicích 5. května a Komenského, což jsou silnice 1. třídy, v současné době není možné, protože jde o tranzitní dopravu. Nejbližší možný termín je po dobudování severního obchvatu, až se odkloní těžká nákladní doprava. Potom je možné uvažovat o nějakých stavebních úpravách, které ve zmíněných ulicích zpomalí dopravu a udělají ji tam bezpečnější,“ vysvětlil Václav Býček, vedoucí odboru dopravy na Městském úřadu ve Strakonicích.
Jenže čekání na severní obchvat zůstává dlouhodobou otázkou. A tak paní Kovaříková, která si stále častěji stěžuje na zdravotní problémy, přichází alespoň s částečným řešením. Totiž - přesunout autobusovou zastávku, která je přímo před jejím domem a kde stojící autobusy vypouštějí další mraky zplodin. „Už dlouho navrhujeme přemístit zastávku místní hromadné dopravy. Bylo by výhodné umístit ji před areál ČZ, protože zastávku využívají především zaměstnanci tohoto závodu,.“ upřesnila Kamila Kovaříková.
Zní to jednoduše a celkem logicky – vždyť přinejmenším desítky lidí zaměstnaných v průmyslovém areálu by každý den nemusely procházet viaduktem a zdolávat rušnou komunikaci. Ale zástupci kompetentních úřadů nad přesunem zastávky do Tovární ulice kroutí zamítavě hlavou. „Na první pohled nevidíme příliš možností, kam zastávku v Tovární ulici umístit. Je tady průmyslová zástavba, zaměstnanecké parkoviště, o kus dál to taky není nejlepší, přejíždí se tu železniční trať, takže z našeho pohledu laiků na komunikace to ideální místo není,“ řekl Jan Pěnkava, tiskový mluvčí firmy ČZ.
Podobný názor mají rovněž dopravní policisté. „Naše stanovisko je zamítavé. Sice nám zatím nebyl podaný žádný návrh, kam by se zastávka přemístila, ale předpokládám, že jedním z problémů při přemísťování by bylo odbočování a zpětné vyjíždění autobusů do ulice 5. května. Tam by, vzhledem k rozměrům autobusu, došlo k zastavení provozu a byl by problém hlavně v dopravních špičkách,“ dodal Petr Kukrál z Okresního ředitelství Policie ČR.
Naději na změnu paní Kovaříkové nedává ani vedoucí odboru dopravy na Městském úřadu ve Strakonicích Václav Býček. „Uvažovalo se o zastávce před Zbrojovkou, uvažovalo se o posunutí před teplárnu, ale ze všech studií a docházkových vzdáleností vychází současné umístění jako nejoptimálnější.“