Doprava

Skončila první etapa modernizace vlakového nádraží


První část rozsáhlé rekonstrukce vlakového nádraží ve Strakonicích končí. Od čtvrtka 11. prosince už cestující mohou využívat nové ostrovní nástupiště s bezbariérovým přístupem. Další etapa modernizace začíná na jaře a potrvá do poloviny léta.
Proměna zanedbaného železničního uzlu ve stanici splňující parametry 21. století začala v polovině dubna tohoto roku. Letošní část stavební akce, za niž Správa železniční a dopravní cesty zaplatí celkem téměř půl miliardy korun, zahrnovala rekonstrukci takzvané sudé skupiny kolejí, vybudování přibližně třetinové délky podchodu a výstavbu nového ostrovního nástupiště. Podle zástupců dodavatelské firmy se ale stavbaři nevyhnuli určitým problémům. „Došlo k jistým komplikacím, a to hned koncem srpna, když jsme šli do sedmi metrů hloubky podchodu. To hodně pršelo a my jsme se na píscích bořili a topili,“ vysvětlil Jakub Vysoký,

Nová komunikace usnadní přístup do průmyslové zóny


Podstatně snazší, rychlejší a bezpečnější přístup do průmyslové zóny U Blatenského mostu ve Strakonicích umožňuje nový sjezd z hlavní silnice procházející městem. Novou komunikaci se podařilo dokončit v posledních zářijových dnech.

Výstavba kruhového objezdu začne v dohledné době


Výstavba kruhové křižovatky na Katovické a stavba obchvatu kolem Strakonic. To jsou dvě významné stavby, které by mohly být zahájeny v nejbližších týdnech a měsících. Nová pětiramenná kruhová křižovatka by se měla objevit na silnici ve směru na Katovice. Stavební akce by měly být zahájeny ještě v letošním roce. Nicméně vše bude záležet na výsledcích výběrového řízení, které budou známy právě v těchto dnech.
„Přesný termín zahájení výstavby není možné v tuto chvíli sdělit, protože je závislý samozřejmě na vyhodnocení soutěže a případně i na možných podaných odvoláních k rozhodnutí o výběru zhotovitele,“ uvedl tiskový mluvčí ŘSD ČR Jan Rýdl.
„My jsme připraveni a věříme že po otevření obálek nevzniknou komplikace a že stavba začne a mohla by být nebo měla by být podle harmonogramu do konce roku hotova,“ řekl místostarosta Strakonic Pavel Pavel.

Město trápí narůstající automobilová doprava


Obyvatele Strakonic trápí narůstající automobilová doprava. Že je situace vážná, potvrzuje i letošní sčítání dopravy, které v minulém týdnu proběhlo v rámci Evropského týdne mobility.
Akce probíhala čtvrté zářijové pondělí mezi dopolední 9. a 10. hodinou, zapisování se již tradičně ujali žáci základních škol ve Strakonicích. Měření probíhalo na nejfrekventovanějších křižovatkách u Hvězdy a U Bílého Vlka, dále na hlavních příjezdových silnicích na Podsrpu, Volyňské, Katovické a Písecké. Podle statistiky projelo křižovatkou U Bílého Vlka během jedné hodiny 168 nákladních vozidel, to je nejvíce za posledních deset let. Naopak u osobních automobilů byl zaznamenán mírný pokles. Nejvíce zatížena je ulice Komenského a 5. května. Obyvatelé Strakonic mají jasno, tuto problematiku by vyřešil desítky let plánovaný obchvat. (hoť)

V Ellerově ulici začalo platit dopravní omezení

S dopravním omezením musejí řidiči počítat od čtvrtka 4. září ve strakonických ulicích Mlýnská, Hradební a Ellerova. Důvodem jsou stavební úpravy, při kterých dojde k revitalizaci komunikací, zpevněných ploch a chodníků. Dále zde vznikne opěrná stěna, nové veřejné osvětlení a dojde k vysázení zeleně. (hoť)

Rekonstrukce železničního mostu omezí dopravu

S dopravním omezením u viaduktu vedle autobusového a vlakového nádraží musí počítat řidiči, kteří budou ve dnech 8. až 10. srpna projíždět Strakonicemi. Uzavírka se bude týkat nočních hodin a vyžádají si ji práce spojené s rekonstrukcí železničního mostu. Veškerá osobní a lehká nákladní doprava bude přesměrována na objízdnou trasu přes Tovární ulici. Omezený průjezd kamionů pod viaduktem umožní provádění prací v časových blocích. Autobusová doprava by měla jezdit podle jízdních řádů. (bob)

Neukázněných řidičů přibývá, policisté chystají další bezpečnostní akce


Vývoj dopravní nehodovosti v letošním roce je varující. To platí nejenom pro Českou republiku a Jihočeský kraj, ale i pro Strakonicko. Policisté se s tím však nehodlají smířit.
Nejnovější statistické údaje z českých silnic nejsou nijak optimistické. Například v rámci Jihočeského kraje při dopravních nehodách od ledna do poloviny července zemřelo již 46 osob, zatímco za celý loňský rok to bylo 54 lidí. Na Strakonicku přišly o život čtyři osoby a během prvních šesti měsíců roku 2014 zde policisté museli vyjíždět ke 156 nehodám. Způsobená škoda dosáhla hranice 59 miliónů korun. „Následky jsou opravdu tragické. Alarmující jsou především počty smrtelných nehod,“ zdůraznila Jaromíra Nováková, tisková mluvčí územního odboru Policie ČR Strakonice.

Cizinec havaroval a při nehodě zemřel

Lidský život vyhasl v pondělí 16. června odpoledne při tragické dopravní nehodě ve Strakonicích. Při vjezdu do města ve směru od Volyně čtyřiasedmdesátiletý cizinec ve vysoké rychlosti narazil nejprve bokem vozidla do kovových svodidel, poté do dopravní značky a následně i do dvou vzrostlých stromů. Od nich se automobil odrazil zpět na vozovku a skončil převrácený na střeše. Řidič zemřel na místě. Letos jde na Strakonicku již o třetí oběť silničních nehod. (bob)

Policisté upozorňovali na pravidla bezpečného přecházení


Zebra se za Tebe nerozhlédne, to je název celorepublikové dopravně – preventivní akce, která je zaměřena především na bezpečné chování dětí jako chodců či cyklistů. Policisté se této problematice minulý týden intenzivně věnovali také na Strakonicku. Například u Základní školy Dukelská v okresním městě nejprve dohlíželi na bezpečné přecházení a přímo na místě hovořili s dětmi o pravidlech silničního provozu. Následovala beseda, při níž si školáci zopakovali důležitá pravidla bezpečného přecházení, co znamenají jednotlivé dopravní značky či jaký smysl má používání reflexních materiálů. (bob)

Městskou hromadnou dopravu posílí rovněž linkové spoje


Se značnou nelibostí nesla část cestujících změny v jízdních řádech strakonické MHD platných od 1. července letošního roku. Proto se podstatné stížnosti, připomínky a náměty občanů snažili pracovníci odboru dopravy a ČSAD STTRANS Strakonice zapracovat do nových.

Syndikovat obsah