Ve Strakonicích si na konci 2. světové války zatančili také Rusové s Američany

Přehraj video

Komentář: Robert Malota
Strakonická televize tento týden přináší skutečně unikátní a u nás dosud nepublikované filmové záběry, které na konci 2. světové války ve Strakonicích natočili američtí váleční kameramani. Tento dokumentární snímek bude použit v pořadu filmového historika Karla Čáslavského „Hledání ztraceného času“. Proto nás zástupci České televize prostřednictvím městského úřadu ve Strakonicích požádali, abychom jim pomohli identifikovat místa a případně i osoby, které jsou na historickém dokumentu zachyceny. Se stejnou prosbou se obracíme i my na Vás.
I když se to oficiální komunistická propaganda dlouho snažila ignorovat či zamlčovat, Strakonice byly v pětačtyřicátém roce osvobozeny armádou USA. Američtí vojáci se ve Strakonicích poprvé objevili 6. května 1945 kolem 14. hodiny. Do města jako první ve směru od Vimperka vjely čtyři elitní oddíly pancéřové divize generála Pattona. Rusové, kteří jsou na těchto filmových záběrech k vidění především, se do Strakonic dostali až o čtyři dny později – tedy 10. května odpoledne.
Rudá armáda tehdy přijížděla od Písku. Na okraji Strakonic však kolonu Sovětů zastavila americká hlídka. Toho dne sice vzniklo mnoho fotografií, na kterých jsou společně zachyceni Američané, Rusové a zástupci ONV, ale bylo to pouze u mezníku na demarkační linii poblíž Řepice. Do samotných strakonických ulic Sověti přijeli pravděpodobně až 11. května a zdrželi se zde do 23. hodiny. Podle pamětníků místní obyvatelé zdravili Rudoarmějce „máváním praporky a srdečným jásotem“.
V těch dnech panovalo na jihu Čech krásné počasí, v lidech převládala euforie z konce válečných útrap a tak Rusové využili okolností a přímo na ulici se za doprovodu harmoniky pustili do tance a do zpěvu. Nejprve jednotlivci a pak i dvojice – nezáleželo na tom, že tanečnic byl jen omezený počet.
Na jednom ze záběrů vidíte, jak si ruskou partnerku přebírá americký voják, pravděpodobně válečný kameraman. A na dalším už je přímo taneční veselice. Hrají zřejmě strakoničtí muzikanti a v kole na trávníku se pohybují nejenom Američané a Sověti, ale i naše dívky. Ostatně, jak píše obecní kronika, „za pobytu amerického vojska vytvořil se přátelský poměr k našemu občanstvu. Již v neděli 13. května uspořádal Okresní a Místní národní výbor v hotelu Nový svět společenský seznamovací večírek ku poctě hrdinné americké armády. Bylo pozváno asi sto amerických důstojníků a spousta strakonických dívek, z nichž některé byly v národních krojích,“ stojí dále v kronice.
Do listopadu 1945, kdy Američané ze Strakonic odjeli, se podobných zábav a neformálních setkání mezi vojáky ze zámoří a strakonickými obyvateli konalo ještě mnoho.