Jak se světová hospodářská krize projevuje v podnicích na Strakonicku?

Přehraj video

Redaktor: Martina Vaněčková
Kamera: Jaroslav Landsinger, Robert Malota
Světová finanční a všeobecná hospodářská krize zasáhla v České republice zejména průmyslová odvětví - sklárny, porcelánky a automobilky. Ve Strakonicích a okolí přitom působí subjekty přímo či nepřímo napojené na automobilový průmysl. Zdejší podniky již zavedly úsporná opatření a nyní provádějí další stabilizační kroky.
Míra nezaměstnanosti na Strakonicku za letošní říjen stále jen mírně překračuje pět procent a je zřejmé, že podniky dotčené finanční krizí zatím nebyly nuceny propouštět. “Nemáme zatím hlášeno žádné hromadné propouštění ze strany zaměstnavatelů,” uvedl Josef Samec, ředitel Úřadu práce ve Strakonicích.
Například Fezko, které nedávno změnilo vlastníka, nyní zaměstnává 450 lidí. Za prvních deset měsíců letošního roku krizi nepocítilo a dosáhlo očekávaných hospodářských čísel. Teď ale dochází k přerušení výroby mladoboleslavské Škodovky, do které plyne polovina produkce společnosti. “Je pravda, že výpadky Škodovky nás už v tuto chvíli zasahují. Zatím je tlumíme výrobou pro ostatní automobilky, ale výhled do budoucna samozřejmě může doznat určitých změn,” připustil Milan Kohout, ředitel firmy Fezko Thierry.
Proto ve Fezku v současnosti omezují personální a režijní náklady: již v říjnu například na dva dny odstavili výrobu ve většině svých provozů. A výroba se zde zastaví znovu: ve druhé polovině prosince a přes Nový rok. Zaměstnancům je v době odstávky vypláceno 70 procent mzdy. Pokud by se měla krize v automobilovém průmyslu ještě prohlubovat, představitelé Fezka Thierry plánují následující: “Nabízí se samozřejmě šetření v personálních nákladech, máme možnost už v tuto chvíli realizovat naše nákupy materiálů za levnější ceny, než před vstupem Michel Thierry. Čili připravíme určitě řadu kroků. Určitě to bude akční plán k omezení našich zásob, protože nemá smysl blokovat finance v zásobách hotových výrobků nebo i materiálů,” dodal ředitel Kohout.
Firma ČZ Strakonice, která spolu s řetízkárnou, strojovnou a Gastrem zaměstnává 1850 lidí, už letos musela reagovat na mimořádně nevýhodný vývoj kurzu české koruny pro export. Úsporná opatření jsou ve výrobě i v nákladech, v létě se měnila struktura zaměstnanců. “Ne přímo ve smyslu propouštění, ale došlo k přesunu mezi výrobní a nevýrobní sférou tak, aby ta nevýrobní sféra byla vyvážená v poměru k odbytově zajištěným zakázkám, abychom zůstali nákladově konkurenceschopní.” řekl Jan Pěnkava, mluvčí ČZ a.s.
Světová krize teď způsobuje, že zákazníci ČZ Strakonice některé objednávky posouvají na pozdější dobu, některé krátí a řada zákazníků, například ruských, se dostává do finančních problémů. Firma ČZ proto vyhledává nové zákazníky a jedná se stávajícími. Vedení podniku to nutí k velké opatrnosti, k regulaci výroby a její optimalizaci. V jedné z divizí se přechází od nepřetržitého provozu na třísměnný, což znamená, že se nebude pravidelně pracovat v sobotu a v neděli. Vedení ČZ nepředpokládá dramatický dopad krize, ale reagovat na ni musí. V případě propouštění by se nejprve museli s prací rozloučit lidé najatí pracovními agenturami. “Snižování počtu našich zaměstnanců vidíme až jako poslední věc... Pokud by k tomu došlo, dáme přednost stabilizaci kvalifikovaných zaměstnanců, jako jsou strojařské profese a podobně. Tenhle kádr se dlouhá léta budoval a není možné ho kvůli nějaké momentální panice na trhu rozpustit," dodal Jan Pěnkava.
Další podnik, Westra Sousedovice, sice není přímo napojen na automobilky, ale jeho mateřská firma sídlí v Německu. V Sousedovicích pracuje na pět desítek kmenových zaměstnanců, jejichž většinu tvoří právě obyvatelé Strakonic. Zatím zde neplánují ani omezení výroby ani propouštění. Přesto je podle ředitele českého závodu Westry velmi pravděpodobné, že se jich finanční krize nějakým způsobem, byť i okrajovým, dotkne. „Pokud k tomu skutečně dojde, v první fázi bychom se zbavili lidí, kteří u nás pracují na smlouvy. To znamená, že to jsou lidé pronajatí od jiných společností, stejně jako další subdodavatelé, kteří pro nás pracují jako podnikatelé vyrábějící jednotlivé díly a komponenty,“ vysvětlil Václav Hucek, ředitel MBM Westra Sousedovice.
Na trhu práce je v současné době přes dvanáct set volných pracovních míst, a to převážně v technických oborech, v dělnických a středoškolských profesích zejména technického zaměření. “Navíc jsme připraveni poskytnout rekvalifikaci i lidem, kteří nemají potřebné vzdělání v jiném oboru než je zrovna autoprůmysl, který může být krizí postižen,” ujistil Josef Samec, ředitel Úřadu práce Strakonice.