Strakonická teplárna se brání: životní prostředí chráníme!

Přehraj video
Patří strakonická teplárna k největším znečišťovatelům životního prostředí v jižních Čechách? Pokud jde o absolutní hodnoty emisí, pak bezesporu ano, ale v přepočtu na jednotky vyrobeného tepla dosahuje lepších ekologických ukazatelů než průměrný rodinný dům.
Nedávno vydaná zpráva, kterou za rok 2007 vypracovalo ekologické sdružení Arnika, kromě jiného upozorňuje, že Teplárna Strakonice patří dlouhodobě k největším znečišťovatelům Jihočeského kraje hned ve dvou oblastech: pokud jde o emise skleníkových plynů a plynů způsobujících kyselé srážky. V těchto srovnáních je strakonický výrobce tepla vždy na třetím místě za teplárnami v Českých Budějovicích a v Plané nad Lužnicí.
Zástupci Teplárny Strakonice však tiskovou zprávu sdružení Arnika považují za tendenční a poškozující její dlouholeté úsilí zaměřené na snižování dopadů na životní prostředí. Připomínají, že teplárna v minulých letech do ekologických opatření investovala téměř tři čtvrtě miliardy korun a veškeré ekologické limity trvale plní. Strakonická teplárna zásobuje teplem téměř osm tisíc bytů a mnoho velkých podniků. V případě, že by se teplo vyrábělo individuálně v rodinných domcích vytápěných hnědým uhlím, stouplo by množství vypouštěných škodlivin oxidů dusíku a oxidů síry více než jedenapůlkrát respektive třiapůlkrát, zdůrazňují zástupci teplárny. Současně upozorňují na další okolnost. „Tisková zpráva Arniky nebere v úvahu skutečnost, že naše společnost vyrábí teplo a elektřinu v takzvaném kombinovaném cyklu. To znamená, že dosahujeme zhruba třicetiprocentní úspory paliva oproti tomu, kdybychom vyráběli zvlášť teplo a zvlášť elektřinu,“ vysvětlil Václav Braun, obchodní ředitel Teplárny Strakonice, a. s. (bob)