Výtvarník Jiří Máška se stal pirátem z Karibiku

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Jaroslav Landsinger

Přes půl světa se do Strakonic na Vánoce vrací výtvarník Jiří Máška. Cestu z honduraského ostrova Roatan, kde vlastní pivovar, podnikl i letos. Ale největší dárek, který je zároveň splněním jednoho klukovského snu, nechal na druhé straně Atlantiku.
Třiapadesátiletý Jiří Máška kdysi emigroval z komunistického Československa a dnes žije střídavě ve Spojených státech, v Hondurasu a ve Strakonicích. Extravagantní umělec a světoběžník by sice vánoce mohl trávit při slunečném počasí v houpací síti u tropického moře, ale místo toho se trmácí do podmračené a plískanicemi skrápěné střední Evropy. Přesto se na konec roku rád vrací do svého rodiště.„Zdejší vánoce mají nádhernou atmosféru. Hlavně po revoluci se to vrátilo do starých kolejí a je to krásné,“ říká Jiří Máška.
Ať už letos najde Jiří Máška pod stromečkem cokoliv, je jasné, že ten největší dárek si nadělil. Měří 27 metrů na délku, sedm na šířku, má tři paluby, jedno podpalubí, pět plachet, šest děl a jmenuje se Black Pearl neboli Černá Perla. Že vám to něco připomíná? Ano, jde o přesnou kopii slavné lodě ze 17. století, na které se Karibikem plavil obávaný pirát Henry Morgan. A proč se Jiří Máška do stavby vůbec pustil?
„Jeden důvod byl, že tu loď mohu používat na výdělečnou činnost – to znamená pronajímat ji turistům. A pak taky jako kluk jsem obdivoval ve filmech nádherné plachetnice. No a teď jsem si říkal: Když na to mám peníze a asi bych loď dokázal postavit, tak to zkusím. A loď plave... Sice to trvalo tři roky, ale loď je hotová,“ dodává Jiří Máška.
Jednoduchá věc to ale vůbec nebyla. Jiří Máška musel nejprve sehnat domorodce, kteří takovou plachetnici dokáží postavit. A pak taky zvláštní extrémně tvrdé dřevo Santa Maria, které se používalo na stavbu lodního rámu. „To dřevo je tak speciální, že jsme museli o povolení k těžbě žádat vládu. To trvalo asi čtyři měsíce. A pak jsme použili také vysokohorskou borovici na fošny, které se natloukají na rám. Tato borovice je hodně smolnatá, což je výhoda, protože nepouští vodu. Takže z těchto dvou druhů dřev se staví loď,“ vysvětlil Jiří Máška.
Nedávno podnikl Jiří Máška na Černé Perle první velkou plavbu kolem ostrova. Ale už teď mu v hlavě zraje další plán. Když před časem procházel desítky knih s dobovými ilustracemi starých plavidel, narazil i na Santa Mariu, největší ze tří lodí použitých Kryštofem Kolumbem při jeho první cestě k americkým břehům. A hned se do ní zamiloval. „Santa Maria je nádherně baculatá – má krásné tvary jako žena. Je ale o dvě stě let mladší než Černá perla. Takže příští loď, kterou bych chtěl postavit, by byla právě Kolumbova Svatá Marie. Chtěli bychom s ní jet z Hondurasu do Španělska a zpět,“ plánuje Jiří Máška.