Přehled nejdůležitějších sportovních událostí v roce 2008

Redaktor: Robert Malota
Kamera: archiv STTV
V následujícím příspěvku se ohlédneme za děním v roce 2008. Přinášíme totiž přehled nejdůležitějších sportovních událostí na Strakonicku.
+ Strakonický hokej má za sebou úspěšné období. Muži po kolísavých výkonech v základní části krajského přeboru nejprve suverénně vyhráli play-off a poté i kvalifikaci o II. ligu. Vzhledem k nedostatku peněz ale Strakonice účast v druholigové soutěži přepustily jinému klubu.
+ Jedním z největších úspěchů v historii strakonické házené skončil na jaře mezinárodní Prague Handball Cup 2008. Starší žáci Strakonic ve své věkové kategorii, kde startovalo více než padesát týmů, skončili po těsné finálové porážce na celkovém druhém místě. Stejné družstvo pak na podzim úspěšně rozehrálo i 1. dorosteneckou ligu.

+ Prvoligové basketbalistky Strakonic prožily další ze slabších sezón. Dlouhou dobu to vypadalo, že tým bude potřetí za sebou hrát o udržení. Nová trenérka Marcela Krämerová, která vystřídala Eduarda Gaislera, však nakonec dokázala strakonické družstvo vytáhnout až na osmou příčku. Na podzim tým výrazně posílil a pohybuje se uprostřed tabulky.

+ Basketbalisté Strakonic budou na rok 2008 vzpomínat převážně v dobrém. Svěřenci Milana Jandy ve svém premiérovém ročníku II. ligy skončili na šestém místě, když zejména v domácím prostředí předvedli několik velmi dobrých výkonů. Potěšil i velký zájem fanoušků.

+ Divizní fotbalisté Strakonic prožili nepříliš úspěšné jaro. Po podzimu 2007, kdy jim patřila průběžná pátá příčka, vybojovali ve druhé části soutěže o polovinu méně bodů a celkově tak obsadili až dvanáctou pozici. Ještě před zahájením letní přípravy došlo k důležité organizační změně: spojení SK Strakonice 1908 a FC Protom Přešťovice, jehož muži v červnu sestoupili z krajského přeboru. Výsledkem oddílové fúze je vznik strakonického béčka, které hraje I. A třídu.

+ Strakonice získaly další moderní sportoviště. Po přestřižení pásky a křtu místním pivem byla v květnu ve sportovním areálu na Sídlišti slavnostně otevřena nová in – lineová dráha. Její vybudování stálo město asi 800 tisíc korun. Asfaltový okruh měří více než pět stovek metrů. Bruslařský ovál mohou zájemci využívat bezplatně.

+ Strakoničtí házenkáři a házenkářky zaznamenali oproti předchozímu ročníku tabulkový pokles o dvě příčky. Mužstvo házenkářů získalo 8. místo, což byl nejhorší výsledek za posledních pět sezón. Svěřenci Romana Marienky vybojovali devět bodů na podzim a pouhých šest na jaře. Házenkářky Fezka se celou sezónu musely obejít bez své klíčové hráčky Kateřiny Moravcové. I proto nebylo konečné páté místo neúspěchem. Navíc ke třetí příčce chyběl Strakonicím pouhý bodík.

+ Oddíl plavání TJ Fezko Strakonice uspořádal začátkem června plavecké závody Strakonický Zlatý Fez. Celkem bylo rozdáno 218 medailí, strakoničtí borci jich vybojovali 22.
Na místě rozhodčích byly k vidění významné osobnosti strakonického plavání – například Alena Stradová, Václav a Robert Pacourkovi, Václav Kovář, Jiří Volák či Jitka Votavová.

+ Také v roce 2008 se nejlepší vodní pólo hrálo na strakonické Křemelce. Jihočeši v různých věkových kategoriích získali šest ze sedmi možných titulů mistra České republiky. Ten poslední vybojovali muži Fezka Strakonice – byla to jejich už čtvrtá zlatá medaile v řadě. Ženy triumfovaly potřetí za sebou.

+ Výjimečný výkon předvedla první červencovou sobotu na letišti v Lipkách trojice parašutistů včetně strakonického Petra Chládka. Každému z nich se od rozednění do soumraku podařilo během jediného dne celkem třiapadesátkrát seskočit z letadla. A to byl nový český rekord.

+ Více než stovka běžců se 21. srpna postavila na start již čtrnáctého ročníku Strakonického běhu. Vítězem se stal Slovák Imrich Magyar, mezi ženami byla nejrychlejší Lenka Všetečková z Českých Budějovic. Traťové rekordy však zůstaly nepřekonány.

+ Strakonice si v září připomněly 100 let organizované kopané a v prosinci pak stejně kulaté výročí ledního hokeje. Zatímco fotbalisté si na Křemelku k přátelskému utkání pozvali jedenáctku internacionálů, hokejisté představili mládežnické oddíly, uspořádali zápas old boys týmů Strakonic a Vimperku a vyhlásili šestku století.

+ Po několika letech se do Strakonic z Volyně vrátila nejvyšší krajská soutěž ve volejbale mužů. Tým, kteří tvoří zejména zkušení borci, svými výkony v první polovině sezóny potvrdil, že může bojovat i o medailové příčky. Do jarní části soutěže Strakonice vstoupí ze druhého místa.

+ Příjemným překvapením jsou výkony třetiligových stolních tenistů ČZ Strakonice Elektrostav. Svěřencům trenéra Vladimíra Havlíka na jaře jen těsně unikl postup do II. ligy, ale nový ročník soutěže rozehrálo mladé mužstvo výborně a vede průběžnou tabulku