Do Strakonic se vrátily bigbítové legendy

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Pavel Zlatý

Celkem jedenáct kapel, které působily na Strakonicku především v sedmdesátých a osmdesátých letech, vystoupilo na nedávném koncertu příznačně nazvaném Návrat legend. Pro mnohé příznivce zdejšího bigbítu to byla bezesporu hudební událost roku 2008, i když se konala pouhé dva dny před vánocemi.
Když se vloni na podzim mezi veřejností objevila informace, že v sokolovně opět vystoupí hudební skupiny, které před čtvrtstoletím plnily sály kulturních domů na Strakonicku, způsobilo to malou senzaci. Koncert byl vyprodaný s více než měsíčním předstihem.
„Lístky zmizely prakticky okamžitě, protože některé legendy ještě pořád mají tolik příznivců, že ti dokázali vstát z gaučů a vyrazit. Toho si cením,“ uvedl František Mareš, organizátor akce. Strakonický diskžokej František Mareš vzpomíná, že všechny legendární kapely znal už jako malý kluk. Jenže když pak sám začal dělat diskotéky, měly už tyto skupiny od komunistů zákaz vystupování nebo svou produkci musely hodně omezovat. Takže když František Mareš letos bilancoval třicet let svých diskoték, rozhodl se, že si svůj klukovský sen splní. To ale ještě netušil, kolik s tím bude mít práce.
„Myslím si, a to se ti chlapi doufám neurazí, že to byla docela exhumace, protože jsem léčil různé staré rány a usmiřoval jsem vztahy mezi kapelami. Byla to práce asi na tři čtvrtě roku,“
vysvětlil František Mareš.
Úmorná organizační příprava se ale vyplatila. Strakonickou sokolovnu zaplnily stovky příznivců kapel Extrakt, Meteor, Donkys, Recept, STA, Kryt, Tep, Bas, Bonton, Rotor a The Last Level. Každá z nich na pódiu odehrála asi půlhodinu, přičemž atmosféra v sále se s pokračujícím časem stále více uvolňovala. Takže zanedlouho i zralé ženy pod pódiem křepčily jako patnáctileté dívenky. „Velmi mě to překvapilo. Je vidět, že tyhle věci se asi nezapomínají a že šedesátá léta jsou fenoménem. To platí nejenom pro muziku, ale i pro všechno ostatní,“ řekl Milan Čakrt ze skupiny The Last Level. „Spoustu lidí jsem neviděl 25 let, ale je to hezké, zážitek... Jsem rád, že se to uskutečnilo...,“ dodal Zdeněk Stuchlík, kytarista skupiny Rotor.
„Určitě je to příjemné. Spousta lidí mně telefonovala, jestli skutečně přijedu, jestli je to pravda, protože já už teď zpívám šansony a muzikály, takže jsem trošičku někde jinde. Ale já jsem si moc ráda zavzpomínala na dobu, kdy jsem zpívala se skupinou Rotor,“ dodala Hana Křížková. Vedle Křížkové, která s Rotorem zpívala naposledy před sedmadvaceti lety, si atmosféru v sokolovně pochvaloval i Jan Tyl, někdejší zpěvák skupin Efraim, Bonton, Park X a Extrakt. Tento muž v roce 1983 emigroval do Kanady a dnes je zaměstnán u Světové banky a žije ve Vídni. „Zpívalo se mi tu skvěle, protože publikum bylo nabuzené. Malé problémy jsme měli pouze s ozvučením, ale jinak to bylo fantastické,“ ujistil Jan Tyl.
Na pódiu v sokolovně předvedl dnes už dvaapadesátiletý Jan Tyl obdivuhodný pěvecký i sportovní výkon. Jeho taneční kreace a grimasy stejně jako klasické hity Bontonu dostaly publikum do pořádného varu. „Jak stárnu, spousta předsudků jde pryč. Pak je člověk schopný se víc uvolnit...,“ vysvětlil Jan Tyl.
Když po více než pěti hodinách netradiční koncert v sokolovně končil, mnoho diváků odcházelo domů s otázkou: uskuteční se někdy ve Strakonicích ještě něco podobného? „Já v téhle chvíli budu předpokládat, že ne, protože jsem na hranici úplného vyčerpání. Ale znáte to - ráno moudřejší večera. V téhle chvíli však říkám ne,“ uvedl organizátor koncertu František Mareš. „Vzhledem k tomu, jaký byl o akci zájem, určitě stojí za to zapřemýšlet, jestli by to nebylo vhodné zopakovat. Koneckonců, ty žabomyší spory z doby před 28 lety jsou zapomenuty,“ potvrdil frontman skupiny Bonton Jan Tyl.