Strakoničtí házenkáři se dočkali nové haly

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Jaroslav Landsinger

Datem, které se zapíše do historie strakonické házené, bude sobota 24. ledna. Tento den se ve sportovním areálu Na Sídlišti otevírala nová víceúčelová hala s umělým povrchem, která bude sloužit zejména házenkářům.
Dlouhá léta musela družstva dospělých strakonických házenkářů a házenkářek dojíždět do sousedního Písku, aby zde odehrála mistrovská utkání II. ligy. V samotných Strakonicích totiž chyběla sportovní hala, která by odpovídala předepsaným pravidlům házenkářského svazu. Po mnohaletém úsilí strakonického klubu, který finančně podpořilo ministerstvo školství a Město Strakonice, nakonec v průběhu tří roků nové sportovní zařízení za 27 miliónů korun přece jen vyrostlo. A házenkáři to patřičně oslavili: podařilo se jim zorganizovat pestrý program, jehož součástí bylo nejen slavnostní přestřižení pásky ale i několik přátelských zápasů: třeba domácích mužů proti Písku, nebo utkání staré gardy Strakonic s vrstevníky z družebního německého města Hofen. Každý ze sportovců i stovek diváků si přitom mohl novou halu pečlivě prohlédnout. „Je to nádhera, je to super. Doufám, že si tuto halu budu moci ještě chvíli užít. A když ne já, pak určitě další spoluhráči. A bezesporu i další generace si tento stánek zaslouží a užijí,“ řekl Roman Nejdl, hráč HBC Strakonice 1921.
„Určitě tady bude skvělá atmosféra. Pro nás to znamená i novou motivaci,“ dodala Eva Krausová, trenérka žen HBC Strakonice 1921. „Věříme, že sem přilákáme diváky, že je naučíme na házenou opět chodit. Nebudeme muset jezdit do Písku a doufám, že i výsledky potom budou lepší,“ dodal David Pavlíček, trenér mužů HBC Strakonice 1921.
„Tahle hala je specifická tím, že je o hodně širší než ta písecká, ale hlavně je tu podstatně více prostoru pro diváky i pro hráčské zázemí na jednotlivých střídačkách,“ upřesnil Miloš Kos,
hráč HBC Strakonice 1921.
Vedle divácké podpory existuje však i další hledisko, které je pro budoucnost oddílu velmi důležité. Klub má sice v současnosti bezmála dvě stovky členů mladších 18 let, jistě ale bude chtít zájem dětí přinejmenším udržet. „Nová hala určitě přitáhne další zájemce o házenou, protože přece jenom hrát v suchu je daleko lepší než hrát za každého počasí na venkovním hřišti,“ dodal Jiří Dobeš, předseda HBC Strakonice 1921. „Já jsem vždycky chtěl, aby děti viděly svoje vzory. A když se hrálo v Písku, bylo to složitější. To je jedna věc. A druhá: Hrajeme s mládežnickými týmy turnaje po celé republice a teď máme šanci přilákat zase jiné týmy k nám, takže pro děti to možná jednou bude obrovský zážitek,“ zdůraznil trenér mládeže HBC Strakonice 1921 Roman Nejdl.
Cesta vedoucí k nové hale přitom vůbec nebyla jednoduchá. Šlo především o finanční otázku. „Byl to boj, boj o peníze. protože když chcete stavět halu a nemáte ani korunu, tak je to vždycky těžké,“ vysvětlil předseda klubu Jiří Dobeš.
Stavba, která trvala asi tři roky, nakonec musela být rozložena do dvou etap, když celkově ministerstvo školství přispělo dotací 10,5 miliónu korun a bezmála 17 miliónů doplatilo město. Už během první části výstavby se objevily dva hlavní problémy. Tím prvním byla vysoká hladina spodní vody, což znamenalo zvolit dražší variantu a postavit halu na pilotech.
„Druhá věc byla, že dodavatelská firma měla problém se svým subdodavatelem na střešní ocelovou konstrukci, který se dostal do konkurzu a vznikly nejasnosti jakým způsobem bude konstrukce dodána, čímž se trochu i prodloužil termín realizace,“ uvedla Eva Krausová z
Městského úřadu Strakonice.
Každopádně slavnostním otevřením nové sportovní haly tento projekt ještě nekončí. Potvrzuje to i strakonický starosta Pavel Vondrys. „Pravda je, že už teď se ukazuje, že by bylo potřeba, aby nová hala měla vlastní zázemí, které by bylo v bezprostředním sousedství. Takže bude to další, už třetí etapa a předpokládáme, že i město se na této akci bude podílet,“ ujistil starosta.