Dopady světové krize už naplno pocítily i strakonické podniky

Přehraj video
Redaktor: Martina Vaněčková
Kamera: Robert Malota

Otázka, jak přestát vliv celosvětové hospodářské krize, se stává pro manažery podniků čím dál palčivější. Už v minulém roce jsme Vás informovali o prvních dopadech krize na podniky Strakonicka. Propouštění teď oznamují podniky ČZ, Fezko - Thierry a Madeta.
Počátkem roku zpravidla vždy v evidenci strakonického úřadu práce přibývala necelá stovka lidí a stejně tomu bylo vloni. Teď ale v České republice naplno udeřila celosvětová krize. "Rapidně vzrostl počet nezaměstnaných, a to zhruba o počet 350. Srovnám-li to s obdobím v loňském roce, tak je to velký rozdíl," uvedl ředitel Úřadu práce ve Strakonicích Josef Samec. Řady nezaměstnaných se mají rozrůst asi o šest desítek pracovníků strakonického závodu Madeta, který má být letos uzavřen. Podle mluvčí Madety Barbory Daňkové se zde bude situace intenzivně řešit ke konci března a k útlumu pak dojde pravděpodobně v polovině roku. “S Madetou jsem v neustálém kontaktu a oficiálně nám Madeta nesdělila, že hodlá ukončit výrobu. Víme, že bude docházet k propouštění a tu situaci lidí, kteří odcházejí z Madety, se snažíme řešit individuálně,"
doplnil Samec.
Necelých 7% z celkového počtu zaměstnanců, tedy 120 lidí, propustí podle Samce počátkem dubna největší zaměstnavatel regionu, firma ČZ. V prvním čtvrtletí 2009 firma zaznamenala pokles výroby hlavně v sériové výrobě. Naopak zakázková výroba obráběcích strojů či nástrojárna má pro první tři měsíce v roce zakázek dostatek. Obchodníci a manažeři ČZ teď kontaktují nejrůznější klienty a hledají práci, mají tedy přehled o tom, jak se krize na trhu vyvíjí.
Mluvčího ČZ a.s.Jana Pěnkavy jsme se zeptali, zda se domnívá, že krize zůstane zakonzervovaná pouze na poli průmyslového odvětví? "To v žádném případě ne. Samozřejmě, že nás se dotkla jako jedněch z prvních. Jsme firma, která dodává do automobilového průmyslu, a tam samozřejmě se ta krize projevila velice razantně a velice brzo. Ale všechny navazující obory ji pocítí a možná už začínají pociťovat teď. A jestliže ta krize přišla nejdřív do toho našeho oboru, tak zase spoléháme na to, a kalkulujeme s tím, že taky ho nejdřív opustí."
Také generální ředitel Fezka Thierry Milan Kohout oznámil postupné snižování stavu pracovníků. Do března by z podniku měla odejít další desetina z celkového počtu zaměstnanců. Dále se zde zvažuje řešení v podobě odstávek výroby nebo zkrácení pracovního týdne na čtyři dny.
Kvůli třicetiprocentnímu propadu zakázek během dvou měsíců přistoupí zřejmě od března ke zkrácení pracovního týdne také podnik MBM Westra v Sousedovicích. Chce tím zabránit propouštění kmenových zaměstnanců. "Zdá se, že všechny zakázky jsou spíše posunuty než zrušeny, takže zdá se, že na konci tunelu by mohlo být vidět světlo a dejme tomu koncem dubna či začátkem května ta situace se zdá z hlediska zakázek příznivější, a zdá se, že firmy začnou znovu objednávat," doufá jednatel MBM Westra Sousedovice Václav Hucek.