Projekt přinese volyňským školám výrazné úspory energií

Redaktor: Robert Malota
Kamera: Zdeněk Junek
Více než 115 miliónů korun bude stát realizace rozsáhlého projektu, který školám a školským zařízením ve Volyni přinese výrazné úspory nákladů za energii. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Volyni, která se do projektu zapojila v nejširší míře, navíc tuto akci využije k propagaci obnovitelných zdrojů energie.
Projekt, který byl slavnostně zahájen na konci ledna a potrvá do října 2009, je rozdělen do několika částí. Zahrnuje rekonstrukci kotelny na Děkanském vrchu, která zásobuje teplem a teplou užitkovou vodou domovy mládeže obou volyňských středních škol, dále areál dětského domova, školní jídelnu i obě budovy základních škol. Dosud spalované hnědé uhlí nahradí biomasa, plyn a tepelné čerpadlo. Ve všech vytápěných objektech budou zřízeny nové předávací stanice a dojde ke kompletní rekonstrukci teplovodních rozvodů. Zároveň dojde k zateplení a k výměně oken ve všech budovách domova mládeže.
Nejzásadnější změny čekají průmyslovou školu, kde se počítá s kompletním zateplením všech objektů školy a výměnou oken. V rámci rekonstrukce se plánuje i celková výměna otopné soustavy a likvidace kotelny na lehký topný olej v areálu školy v Resslově ulici. „Obě kotelny jsou svým vybavením na hranici životnosti a jejich účinnost neodpovídá požadavkům na moderní vytápění,“ uvedl Jiří Homolka, ředitel VOŠ a SPŠ Volyně.
Dalším z důvodů, proč se volyňská průmyslovka do celého projektu zapojila, je i správa funkcionalistické budovy z roku 1933 v Resslově ulici. Tento objekt sice tvoří výrazný prvek dobové architektury, zároveň ale trpí velkými nedostatky, pokud jde o energetické nároky.
Konečně třetí důvod je ten, že průmyslovka, která o úsporách energií vyučuje, může na vlastním příkladu demonstrovat, že takový přístup se jí vyplatí. Uspořené peníze hodlá škola využít na obnovu technického parku ve svých dílnách a k modernizaci laboratoří. „Úspory nebudou pouze přímé s ohledem na neustále rostoucí ceny energií, ale také nepřímé při údržbě celého areálu školy a domova mládeže,“ vysvětlil ředitel Homolka.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií, Státním fondem životního prostředí a Jihočeským krajem a bude mít velký ekologický přínos. Ročně se podaří snížit emise CO2 o zhruba 3080 tun. Energetické úspory za jediný rok se odhadují na bezmála 9500 GJ. Navíc vedení volyňské průmyslovky počítá s dalším efektem. Do Volyně by na exkurzi měli jezdit žáci 7. až 9. tříd jihočeských základních škol.„Chtěli bychom na praktických ukázkách této věkové skupině přiblížit problematiku obnovitelných zdrojů energie a získat ve spolupráci s nadací Dřevo pro život novou generaci nadšenců pro bydlení v dřevěných domech,“ dodal Jiří Homolka.