Postřehy z XVIII. Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích – II. část

Přehraj video

Redaktor: Robert Malota
Kamera: Zdeněk Junek, Rostislav Švarc

Letošní už osmnáctý Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích je sice historií, ale Strakonická televize pro Vás připravila druhý díl festivalové mozaiky, která je ohlédnutím za touto významnou kulturní akcí.

Počasí dudáckému festivalu tentokrát skutečně přálo. I když předpověď původně nevypadala nejlépe, nakonec si déšť vyžádal jen minimální zásahy do programu. Poprvé začalo pršet v závěru pátečního večerního galakoncertu, právě když na scénu kráčeli Skotové. Ostrované, uvyklí drsným klimatickým podmínkám z domoviny, však statečně vytrvali – stejně jako diváci. A tak noční slejvák nakonec z hradního nádvoří odplavil jen vystoupení moderní dudácké kapely Chodská vlna. Pořadatelé její koncert přesunuli na sobotní podvečer a udělali dobře – hlediště bylo plné diváků.

Organizátoři spočítali, že festivalové pořady včetně obou průvodů a volných scén vidělo asi 35 tisíc diváků, což je rekord v historii této akce. Vyprodáno bylo dokonce i v případě natolik specifických pořadů, jako jsou Dudy v koncertní hudbě, při nichž zazněly skladby Bedřicha Smetany, W. A. Mozarta a dalších „vážných“ skladatelů. Ředitelka strakonického festivalu Eva Dresslerová připomněla, že k velkému zájmu veřejnosti výrazně napomohla mediální spolupráce s Českou televizí a s Českým rozhlasem.

Příjemným oživením dudáckého festivalu byla účast mužského sboru folklorního studia Buchlovice. Vždy dobře naladění chlapíci z Moravského Slovácka byli pobytem na jihu Čech doslova nadšeni: líbila se jim příjemná atmosféra a organizace festivalu stejně jako přátelský přístup obyvatel města i ostatních účastníků přehlídky. Ředitel Folklorního studia Buchlovice Pavel Dvořan vzpomíná, jak po příjezdu do Strakonic hledali ubytování a přitom se vláčeli s těžkými zavazadly. Najednou u nich zastavil automobil městské police, strážníci naskládali kufry do vozidla a Moravanům tak zůstalo dost sil pro samotný festivalový maratón.

Již tradičním účastníkem dudáckého dostaveníčka se staly dětské soubory. Letos jich do Strakonic přijela plná desítka a publiku se kromě jiného představily ve dvou samostatných pořadech. Úroveň všech vystoupení byla vesměs vysoká. Ostatně – už dávno jsou pryč doby, kdy se do folklorních souborů jen s obtížemi sháněly děti. Vedoucí Prácheňáčku Jaroslav Bašta nám řekl, že třeba strakonický soubor má teď už padesát členů, kteří se jen stěží vejdou do autobusu. Takže další zájemce v současnosti musí odmítat.

Kdyby se vyhlašoval nejmladší dospělácký soubor, Francouzi by bezesporu bojovali o prvenství. Bagad Plougastell et Cercle du Croisty měl totiž 44 členů ve věku od 16 do 31 let. Jejich příprava na vystoupení přitom byla naprosto profesionální. Výprava z Plougastellu však mnoha divákům poněkud zamotala hlavu, když na galakoncertech i v průvodu místo vlajky francouzské třímala standartu bretaňskou. Jinak si mladí Francouzi zamilovali nejenom Strakonice jako takové, ale i naši svíčkovou a české pivo.

Pivo, pivo, pivo... Kolikrát tohle slovo během dudáckého festivalu zaznělo, to už nikdo nespočítá. Zlatavý nápoj patřil k velmi žádanému zboží. Ne nadarmo se v sobotu večer vyhrávalo i na prostranství před měšťanským pivovarem, kde koncertovali hudebníci z Domažlic a Pošumavská dudácká muzika. Navíc strakonický pivovar připravil už v pátek exkurzi hned pro tři zahraniční výpravy – skotskou, polskou a španělskou. A zejména Skotům se odtud vůbec nechtělo.

Tradičním vyvrcholením každého dudáckého festivalu je nedělní průvod městem a navazující galakoncerty na hradě a v letním kině. V průvodu se jednotlivé soubory posunovaly téměř hlemýždím tempem, neboť muzikanti, tanečníci a zpěváci se zastavovali třeba i na každých padesáti metrech, aby dychtivým divákům předvedli alespoň střípek ze svého umění. A když pak na závěr galakoncertu Skotové se Španěly na hradním nádvoří společně zahráli písničku Kdyby byl Bavorov..., nastal čas rozloučit se. Nashledanou na XIX. Mezinárodním dudáckém festivalu v roce 2010!