Pracovníci technických služeb stále bojují s černými skládkami

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Miloš Roubal

Pracovníci technických služeb se na území Strakonic neustále potýkají s černými skládkami. A to i přesto, že ve městě funguje sběrný dvůr s každodenní otevírací dobou.
V průběhu čtyř let, kdy pracuje u Technických služeb Strakonice, viděl Viktor Brynda, který má na starosti odpadové hospodářství, již nespočetně černých skládek Většinou se vyskytují na okrajích strakonického katastru, v zákoutích, která lze těžko kontrolovat.
„Taková typická lokalita pro černé skládky je Podsrp, kde je kousek od silnice umožněn vjezd do lesa nebo na jeho okraj. Další velmi problematická oblast je území Hole, kde bývala skládka. Lidé si ale na to pořád nemohou zvyknout a odkládají odpad tam, kam by neměli,“uvedl Viktor Brynda.
Původci černých skládek jsou zčásti chalupáři, kteří odpad vyhodí při cestě domů z víkendového pobytu. Ale patří k nim i ti obyvatelé Strakonic, co zapomínají, že ve městě existuje sběrný dvůr, do něhož mohou odpad zdarma uložit, neboť si tuto službu hradí v paušálním poplatku za popelnice. Přitom sběrný dvůr v Tovární ulici má dostatečně dlouhou provozní dobu, aby vyhověl například i lidem, kteří se odpadu potřebují zbavit během víkendu. „Bohužel, pro některé občany je pracovní doba opět nedostatečná a uloží odpad, kam nemají,“ dodal Viktor Brynda.
Některé případy, které má Viktor Brynda na mysli, jsou zachyceny na záběrech bezpečnostní kamery. V průběhu několika desítek minut se u zamčené brány sběrného dvora v Tovární ulici postupně navršily čtyři černé igelitové pytle se směsným odpadem, starý koberec, kus nábytku a vyřazený počítačový monitor. Lidé, kteří se odpadu zbavují tímto způsobem, přitom většinou ani netuší, že i oni právě porušili pravidla pro nakládání s odpadem a vystavují se tím mnohatisícové sankci. „Určitě to lze označit za černou skládku. Místo, které není určeno jako úložiště odpadu, je vždycky černá skládka,“ zdůraznil Viktor Brynda.