Vyučování v jazykové učebně řídí počítač

Přehraj video
Redaktor: Martina Vaněčková
Kamera: Jaroslav Landsinger

Jazykou učebnu, která byla v září vybavena tím nejmodernějším zařízením, si do základní školy v lokalitě na Jezárkách minulý týden přišli prohlédnout zástupci města. Třída je řízena počítačem a tuto investici zafinancovalo Město Strakonice.
Základní škola Fr. L. Čelakovského na Jezárkách má dvanáct tříd, k čemuž se kromě druhého stupně řadí i třetí až pátá specializovaná jazyková třída. Pro všechny je zde od září k dispozici nejmoderněji vybavená jazyková učebna řízená počítačem. V ní se během jednoho týdne ve výuce vystřídají všechny třídy.
„Město Strakonice zřizuje čtyři základní školy a každá škola má nějakou specializaci. Dnes jsme byli přítomni slavnostnímu okamžiku, kdy jsme viděli děti pracovat v nové jazykové učebně na základní škole Čelakovského. Je to škola, která se zaměřuje na rozšířenou jazykovou výuku. Tato učebna stála asi 300 000 korun a financovali jsme ji z rozpočtu města. Chtěla bych také zdůraznit, že město se snaží specializaci jednotlivých škol podporovat.“ řekla Ivana Říhová, místostarostka města.
Ředitelka ZŠ F. L. Čelakovského Jaroslava Kolesová k tomu dodala: „Původní zařízení učebny už po patnácti letech provozu dosluhovalo, takže my jsme začali hledat informace o nejnovějších možnostech využití jazykové učebny. A dokonce jsme se byli podívat právě na jedné škole v Prachaticích, kde jsme viděli v praxi, jak tato učebna funguje. Tento typ učebny řízené přes počítač nás oslovil natolik, že jsme se pro něj rozhodli,“ řekla Jaroslava Kolesová.
Moderní podmínky vyučování cizích jazyků vyhovují učitelům i žákům. Město proto již přislíbilo, že chce ještě v letošním roce zařídit i druhou takovou učebnu. To podle slov ředitelky Kolesové umožní dvojnásobné využití moderní výuky. Sluchátka používají žáci nejen na poslech, ale i na práci s videem. Dále velice často pro rozhovory ve dvojicích. Pomocí zařízení se procvičují se svým sousedem v mluvnici a také takto nerušeně ve skupinkách vyplňují úkoly či tabulky.
„Mně tento systém nejvíce vyhovuje z toho důvodu, že snižuje hluk ve třídě. Žáci se navzájem neruší, mohou pracovat jak ve dvojicích, v trojicích nebo čtveřicích a opravdu slyší jen toho, koho slyšet mají. Když jsme předtím pracovali bez sluchátek, musely děti často zvyšovat hlas, aby se navzájem ve skupince slyšely a přehlušily sousedy. Zato teď opravdu slyší jen toho, koho mají a hluk se maximálně snížil. A studenti taky neví, kdy je poslouchám a tak se snaží pořád,“ upřesnila Pavla Prušáková, vyučující anglického jazyka.