Strakoničtí bikeři dovádějí za nádražím

Přehraj video

Redaktor: Martina Vaněčková
Kamera: Rostislav Švarc

Skoky na kolech a zdolávání strmých tratí získává na oblibě. Ve Strakonicích si proto skupinka mladých lidí svépomocí vyrobila přírodní překážkovou trať nedaleko vlakového nádraží.
Kromě strakonického skateparku byste řádění na kolech mohli dnes vidět i na trati za strakonickým nádražím, kde trénují už na čtyři desítky bikerů. Zatímco na skateparku se jezdí tzv. street, za nádražím se jedná o styl dirt. "Ve skateparku se jezdí spíše takové techničtější věci, jako je méně skoků, i když skákat se tam dá taky docela slušně. Dirt je ale o velkých skocích, víc si užívat, člověk se prostě proletí," vysvětlil David Vincík.
V roce 2007 se stal mistrem republiky v kategorii expert Richard Joza ze Strakonic, který kromě dirtu jezdí i downhill, což jsou strmé tratě upravené v lesním terénu. Letos byl Joza na mistrovství republiky čtvrtý. Vítězství vybojoval ve druhém závodu Českého poháru a ve finále byl bronzový. Podle Jozy tento styl jízdy u nás proslavilo hlavně Mistrovství Evropy ve Špindlerově Mlýně v roce 1998. "V České republice se takové tratě začaly stavět kolem roku 2000. Konkrétně dirt má asi větší historii, ale u sjezdu je to kratší. U nás ve Strakonicích jsme se sešli asi před čtyřmi roky s klukama a začali se tomu víc věnovat. Všechny tratě jsme si udělali svépomocí a těch oficiálních se asi v blízké budoucnosti nedočkáme," shrnul Richard Joza, který vyzkoušel tratě po celé republice a v zahraničí v Německu, Monaku a ve Francii. U nás jsou tratě downhillu dlouhé od 1500 metrů do 2,5 kilometru, a časy nejrychlejších jezdců se pohybují mezi třemi až pěti minutami. I přesto zvítězit tady zatím neznamená totéž co u mediálně známých sportů. "Srovnávat se to určitě nedá ani s fotbalem ani s hokejem. Je to hlavně o tom, že člověk to musí chtít dělat a nesmí od toho moc čekat. Náklady jsou v tomto sportu hodně vysoké a návratnost mizivá i přesto, že je člověk mistrem republiky nebo má hodně dobrých výsledků," vysvětlil Joza.
To ale tomuto sportu na oblibě neubírá. A svědčí o tom i vysoká konkurence. "Já jezdím street a dirt. A na streetu jsem byl dvakrát na závodech. Na prvních závodech jsem byl čtyřicátý druhý a na druhých jsem byl šestnáctý. Živit bych se tímhle určitě chtěl, ale je to těžký," uvedl například další jezdec Marek Šulc. A Tomáš Lízal řekl: "Já jezdím už asi přes šest let a úspěchy nějaké byly. Už asi po roce po dvou jsem začal závodit a podařilo se mi něco vyhrát, něco málo na menších závodech, na těch větších se umísťuji taky, ale není to tak dobrý. Chtěl bych určitě v tomto sportu něco dokázat, ale nebaví mě snažit se přímo něco se naučit, spíše to beru jako koníček, baví mě to." Ten také projel celou republiku a jako "to" nejlepší uvedl: "Na Moravě jsou pro tento sport lepší podmínky, tam se staví nové skateparky. Je jich tam spousta. Například Pardubice, Úpice, Frýdek Místek."
A Richard Joza, který má zkušenosti i ze zahraničí, ještě dodal: "Určitě lépe zorganizované a lepší zázemí mají tratě v zahraničí, poněvadž tam mají více možností jak finančních, tak asi co se týče ochranářů přírody. U nás je to opravdu hodně hlídané a cokoli, co se udělá přes nějaký povolený rámec, tak je špatně."