Jsou Rennerovy sady bezpečným místem?

Přehraj video

Redaktor: Robert Malota
Kamera: Jaroslav Landsinger, Miloš Roubal

Jsou Rennerovy sady ve Strakonicích nebezpečným místem? A pokud ano, co s tím hodlá zdejší radnice dělat? To bylo v posledních dnech nejdiskutovanějším tématem na oficiálních internetových stránkách města Strakonice.
Na přelomu srpna a září jeden ze strakonických občanů Miloslav Trégl na městském webu opakovaně upozornil na problematiku bezpečnosti v největším parku okresního města – Rennerových sadech. Stručně řečeno: podle Trégla je průchod Rennerovými sady a pobyt v nich nebezpečný, zvláště pak ve večerních a nočních hodinách, přičemž na radnici zůstává, aby ve spolupráci s městskou i státní policií celou záležitost urychleně řešila.
Na stejném místě pak student strakonické průmyslovky Jakub Ouředník popsal případ, kdy mu trojice Romů před časem v Rennerových sadech sebrala mobilní telefon a dodal, že podobnou zkušenost mají rovněž další jeho známí.
Strakonická televize požádala o vyjádření na kameru oba muže, tedy Miloslava Trégla i Jakuba Ouředníka. Trégl se však ze zdravotních důvodů omluvil a Ouředník nepřišel na smluvenou schůzku a později nereagoval na žádný z telefonátů.
Už začátkem září Miloslav Trégl prostřednictvím městského webu vyzval veřejnost, aby na internetové stránky města uveřejňovali „nepříjemné zkušenosti z oblasti Rennerových sadů“.
„Na výzvu, kterou pan Trégl uveřejnil dne 3. září v rubrice Dotazů, námětů a připomínek na webových stránkách města, dosud žádný ze spoluobčanů nereagoval. Žádný negativní podnět jsme nezaznamenali,“ uvedla Marie Tůmová, mluvčí Městského úřadu Strakonice.
Také strakonický místostarosta Karel Vlasák tvrdí, že ve svém okolí nezná nikoho, kdo by se mu s nějakým negativním zážitkem z Rennerových sadů svěřil. „Sám jsem několik večerů a nočních hodin strávil v uplynulém období v parku se snahou získat poznatky, jestli je to místo, kde je číhající nebezpečí za každým stromem nebo zda je četnost nějakých nekalých živlů vyšší než jinde. Musím říci, že toto jsem nezaznamenal,“ potvrdil Karel Vlasák.
Rovněž policisté situaci odmítají dramatizovat. „Podle statistik, které máme k dispozici, Rennerovy sady z hlediska přestupků a trestných činů nijak nevybočují z ostatních míst města,“ upřesnil Milan Michálek, velitel strážníků městské policie.
„Co se týká Rennerových sadů a údajů vyplývajících ze statistik, nepatří Rennerovy sady ve srovnání s jinými lokalitami k těm nejtragičtějším místům ve Strakonicích.“ řekla mluvčí Policie ČR ve Strakonicích Miroslava Nováková.
Z policejních záznamů vyplývá, že v Rennerových sadech došlo v posledních čtyřech letech k šesti přestupkům a pěti trestným činům. Jde například o pomalování sloupů altánu či zdí, krádeže mobilů, peněženky a fyzická napadení. Letos to zatím byly dva přestupky: vedle už zmiňovaného napadení také exhibicionismus.
I když v Rennerových sadech strážci zákona ani v letních měsících nezaznamenali závažnější problém, nehodlá vedení města ani policie celou věc podcenit. Policisté připomínají, že už od loňska v této lokalitě funguje jedna z kamer bezpečnostního systému. Navíc podle technických i přírodních možností bude využita i mobilní monitorovací kamera. „S policií České republiky jsme se dohodli na četnějším hlídkování v těchto prostorách. Domníváme se, že na základě toho se budou občané cítit bezpečněji i v těchto místech.“ uvedl Milan Michálek z městské policie.