Strakonice odhalily sedmiramenný svícen v rámci projektu „Zmizelí sousedé“

Přehraj video
Redaktor: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger

Studenti strakonického gymnázia se pod vedením svého učitele Pavla Sekyrky v říjnu 2007 zapojili do celorepublikového projektu „Zmizelí sousedé“. Vyvrcholením tohoto projektu bylo odhalení pomníku obětem holocaustu ve tvaru menory – židovského sedmiramenného svícnu.
Projekt Židovského muzea v Praze s názvem „Zmizelí sousedé“ vybízel mladé lidi ve věku od dvanácti do osmnácti let k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období 2. světové války.
Pro studenty to znamenalo měsíce pátrání v domácích i zahraničních archivech, pročítání matričních knih a dlouhé rozhovory s pamětníky. Součástí tohoto projektu byla mimo jiné návštěva tří strakonických studentů u manželů Schepsových ve Velké Británii.
„To je taková zajímavá skutečnost. Přátelé z Colchesteru vlastní strakonickou Tóru, neboli modlitební knihu Židů. A dnes ji přivezli po 60 letech ukázat,“ doplnil Pavel Sekyrka, učitel strakonického gymnázia a koordinátor projektu Zmizelí sousedé.
Do mravenčí práce se pustilo patnáct studentů spolu s Pavlem Sekyrkou. Téměř dva roky navštěvovali archivy ve Strakonicích a Praze, kontaktovali i další místa v celé republice, ale i Osvětim nebo Jeruzalém. Navštěvovali sponzory, ale hlavně jednali..
„Prvním velkým krokem bylo setkání s paní Evou Václavíkovou, která nám poskytla různé kontakty a další informace a díky medializaci v Lidových novinách se nám ozvali sami další lidi, kteří měli zájem na tomto spolupracovat,“ vysvětlila Jana Řezáčová, účastnice projektu.
Strakoničtí studenti si hned na počátku předsevzali nejen splnění daných projektových cílů. Rozhodli se navíc vybudovat ve Strakonicích i memento svým „zmizelým sousedům“. Současně však bylo potřeba vyřešit otázku financování takové skulptury.
„Na našem gymnáziu jsme založili nadační fond, na který mohli všichni přispívat obyvatelé ze Strakonic. Dále jsme přizvali sponzory a poprosili jsme, aby nám také pomohli se sháněním financí,“ uvedla další účastnice Adéla Lávičková.
Na začátku Podskalí pod měšťanským pivovarem dnes stojí memento navržené architektkou Laurou Jablonskou. Má podobu dva metry vysokého a čtyři metry širokého sedmiramenného svícnu s oválným kamenem uprostřed. Je to symbol modlitby a vzpomínky na všechny Židy, kteří žili a zemřeli v exilu. Minulý týden při slavnostním odhalení byly na menoře zapáleny svíce několika osobnostmi. Byl to například velvyslanec státu Izrael v České republice Jaakov Levy, paní Hana Malka nebo nejmladší z rodiny Schepsů - Adam z Colchestru.
Menora ovšem není jediné dítě tohoto projektu. Zároveň s ní vznikl i sborník s názvem Zmizelí a nalezení. „Ten sborník obsahuje střípky toho, co jsme vypátrali. Ale byl jsem od začátku toho názoru, že literatura pro střední školy, co se týká látky holocaustu, je žalostně chudá a proto jsem celou věc obohatil o jakousi neformální učebnici holocaustu, která už dnes putuje po republice,“ vysvětlil Pavel Sekyrka.
Předmluvu ke sborníku napsal známý spisovatel Arnošt Lustig, který charakter tohoto díla vystihl jednou větou: „Kdyby nepopisovala tolik nepopsatelného zla, řekl bych - nádherná.“
Pro zúčastněné tento projekt končí odhalením menory a rozdáním sborníku. Ale i další studenti strakonického gymnázia budou moci poznat hrůzostrašnou atmosféru tehdejší doby při pravidelných exkurzích do Osvětimi. Učitel Pavel Sekyrka je chce pořádat i v dalších letech.