Požárnímu sportu se daří zejména na venkově

Přehraj video
Redaktor: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger, Robert Malota

Hasičský záchranný sbor Strakonice ve spolupráci s Okresním sdružením dobrovolných hasičů připravil již druhý ročník soutěže v požárním sportu Otavský plamínek, kde družstva dětí ve věku od šesti do patnácti let soutěžila v tradiční disciplíně - požární útok. Rozhodli jsme se při té příležitosti zjistit, jak je to s popularitou požárního sportu u mládeže na Strakonicku.
Otavského plamínku se letos zúčastnila dvacítka družstev tzv. Plameňáků, což je kategorie dětí od 6 do15 let. Celkově na strakonickém okrese působí 27 dětských kolektivů, avšak ani jeden není přímo ze Strakonic. Dorosteneckých týmů najdete v okrese pět. Požární sport se přitom udržuje především na vesnicích, kde není taková konkurence v nabídce aktivit jako ve větších městech. „S mládeží jsem velice spokojený, ale byl bych radši, kdyby nám přibyly ještě další kolektivy,“ řekl Václav Císařovský, starosta okresního sdružení hasičů Strakonice.
Mladí hasiči samozřejmě nejen trénují, ale i soutěží. Například výsledky z Otavského plamínku se započítávají do celoroční hry Plamen, kde se kromě výsledků ze soutěží přihlíží mimo jiné třeba i k vedení kroniky. Navíc Plameňáci ze strakonického okresu mají od letoška další novou příležitost, kde poměřit své síly s ostatními kolektivy. „Děti budou soutěžit o pohár starosty okresního sdružení hasičů v požárním útoku. Na konci roku pak soutěž vyhodnotíme a nejlepší požárníci budou přijati starostou okresu a budou jim předány ceny,“ dodal Václav Císařovský.
Otavský plamínek je pouze jednou z forem spolupráce mezi profesionálními a dobrovolnými hasiči. Ve Strakonicích je pořádaný hlavně z toho důvodu, že právě zde chybí dětský kolektiv, pro který je tato soutěž určena. Profesionální hasiči ale připravují spoustu aktivit nejen pro vyznavače požárního sportu. „Chodíme na besedy přímo do škol nebo jednotlivé třídy chodí k nám na požární stanici, kde jim ukazujeme to, jakým způsobem profesionální hasiči žijí, jakou mají techniku, jaké mají technické prostředky. Připravujeme pro děti různé ukázky a snažíme se touto formou prezentovat činnost hasičského záchranného sboru a ukazovat, jakým způsobem „hasičina“ u nás ve Strakonicích vlastně funguje,“ dodal Ota Šmejkal, ředitel Hasičského záchranného sboru Strakonice.
Odborníci se shodují, že požární sport může na děti a mládež pozitivně působit také při volbě povolání. Tento způsob využití volného času má totiž co nabídnout i v porovnání s ostatními druhy zájmové činnosti. „Děti získají nějaké sportovní návyky, fyzičku a potom jsou schopny pomáhat. V dospělosti také mohou naplnit počty u hasičských záchranných sborů, hasičských záchranných sborů podniků, u policie státní i městské,“ řekl Václav Císařovský, starosta okresního sdružení hasičů Strakonice.