Útulek nabízí psům klidný azyl


Psí útulek ve Strakonicích prožívá klidnější časy. Na rozdíl od stejného období loňského roku zůstává jeho kapacita naplněna zhruba ze dvou třetin, což je podle odborníků ideální stav.
Různá krizová řešení zvažovali během loňské zimy pracovníci útulku pro opuštěné a nalezené psy ve Strakonicích. V lednu 2012 se totiž kapacita tohoto zařízení téměř bezezbytku naplnila. Ze třiceti míst bylo v tu dobu k dispozici pouze jediné volné. Letos se však „kalamitní“ stav neopakoval: dočasný azyl tu v polovině února našlo 11 velkých a 9 malých čtyřnožců. A pracovníci útulku to vítají nejenom proto, že uklízejí méně kotců, ale i s ohledem na své „klienty“. „Je to lepší i pro pohodu psů: neštěkají na sebe tolik, nežárlí na sebe tolik, takže je to po všech stránkách lepší,“ potvrdila Alexandra Auterská, vedoucí psího útulku Strakonice.
Z dlouhodobých statistik vyplývá, že se útulku ve Strakonicích daří téměř pro všechny zatoulané či opuštěné pejsky zajistit nového respektive původního majitele. Od prosince 2007 do ledna 2013 tímto zařízením prošlo celkem 1420 zvířat. Z toho 950 bylo adoptováno, 417 se vrátilo ke svému pánovi a pouze 37 uhynulo. „Tím, že nám stav pejsků neustále kolísá kolem dvaceti až pětadvaceti, se to prakticky vyrovná. Kolik pejsků sem přijde, tolik se dá do adopce, případně se vrátí,“ řekla pracovnice útulku Jitka Zdychyncová.
K pohodovému chodu psího útulku může přispět i veřejnost, a to venčením těch čtyřnožců, kteří zatím v azylovém zařízení na severovýchodním okraji Strakonic přebývají. Vhodné ovšem je do útulku předem zavolat a domluvit se na podmínkách a podrobnostech. K tomu, aby se na vycházku pustil s neznámými lidmi, se totiž každý pes nehodí. „Rozhodně je lepší se předem zeptat, zda máme vhodného pejska na venčení a kdy by zájemci mohli přijít,“ uvedla Alexandra Auterská. (bob)