Úvod soutěže se basketbalistkám povedl, pak ztrácely


Už začátek extraligové soutěže naznačil, jaké jsou tentokrát ambice a možnosti strakonického týmu žen. Úvodní tři zápasy odehrané v domácím prostředí ukázaly přednosti ale i dosavadní slabiny družstva, které vede trenér Ivan Beneš.
Vstup do soutěže se Strakonicím vydařil na jedničku, když v premiéře nového ročníku přehrály nováčka ze Sportovní basketbalové školy Ostrava jednoznačně 80 : 52. Povedený výkon předvedl tým z jižních Čech i proti Slavii Praha a připsal si tentokrát desetibodové vítězství. Jenže pak strakonické hráčky narazily na sehraný celek Valosunu a nedokázaly se vypořádat s jeho tvrdou, agresivní obranou. Z toho pramenilo velké množství ztrát a posléze i rychlých protiútoků soupeře. Výsledkem dění na palubovce pak bylo skóre 65 : 87 Přesto byl trenér Beneš po úvodní trojici zápasů spokojený. „Dvě výhry, jedna porážka. Dá se říct, že je to dobré. Liga bude velice vyrovnaná a dvě vítězství doma se počítají,“ zdůraznil Ivan Beneš, trenér Sev-en Strakonice.
Během listopadu čeká Strakonice náročný program, neboť jejich soupeřem budou pravděpodobní konkurenti v boji o nejlepší šestku po základní části. Už po naší uzávěrce, druhou listopadovou neděli, zajížděly do Trutnova, kde prohrály 72 : 49. V polovině měsíce je doma čeká Hradec Králové, o týden později zamíří do Karlových Varů a konečně v sobotu 29. listopadu se ve STARZ aréně utkají s VŠ Praha. Po zápase s Valosunem měl trenér Beneš jasno, co je potřeba zlepšit, aby bodové konto jihočeského týmu v brzké době opět narůstalo. „Jednak obranu, abychom se přiblížili k obrovské agresivitě, kterou předváděl soupeř. A pak abychom byli schopni individuálně se prosazovat,“ vysvětlil trenér Beneš.
Základ strakonického týmu nyní tvoří Edita Šujanová, Lucie Košatková a cizinky Irena Vrančič z Bosny a Hercegoviny, Američanky Raven Berry a Marissa Kastanek a Kanaďanka Halley Milligan. Zkušená strakonická odchovankyně Michaela Drachovská, která se zatím do hry příliš nedostala, však zvýšené konkurence nelituje. „Je super, že máme konkurenci. To každému týmu vždycky prospěje. Holky jsou fajn. Myslím, že si jako tým sedíme. A to, že se v rámci tréninku můžeme hecovat a zlepšovat, to do budoucna všem prospěje,“ zdůraznila Michaela Drachovská.
Vedle hráčské kvality bude neméně důležitá – ostatně jako vždy - i trenérská zkušenost. V tomto směru by Strakonice měly mít výhodu. Vždyť Ivan Beneš může k ligovému koučování přidat i cenné poznatky získané v pozici asistenta reprezentačního trenéra. „Trenér Beneš je kvalitní kouč. Je vidět, že basketbalu rozumí. Věřím, že se nám pod jeho vedením bude dařit,“ řekla pivotmanka Raven Berry.
A ještě jedna věc může strakonickým basketbalistkám pomoci – divácká podpora. V tomto směru si zatím klub nemůže stěžovat. Například poslední domácí zápas s Valosunem sledovala téměř zaplněná hala. Zájem fanoušků bezesporu podnítila i sázka mezi trenérem Benešem a ředitelem pivovaru Tůmou. Kdyby totiž Strakonice Valosun porazily, musel by pivovarský ředitel příští domácí zápas divákům osobně čepovat pivo. Vzhledem k opačnému výsledku však na krátkou brigádu do pivovaru nastoupil samotný trenér a několik hráček, aby ve firemním stánku prodávali pivo. Šéf pivovaru ovšem nevyloučil, že se podobná sázka může ještě opakovat. „Nikdy neříkáme nikdy. Uvidíme podle rozlosování, aby to nebylo výhodné jenom pro jednu stranu, aby síly byly vyrovnané. Podle toho se pak můžeme k této sázce vrátit,“ dodal Jaroslav Tůma, ředitel společnosti Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice. (bob)