Školáci vyráběli obecní znaky z tříděného odpadu

Přehraj video
Hned několik škol ze Strakonicka se zapojilo do celorepublikového pokusu o vytvoření světového rekordu. Pokud se vše podaří, vznikne největší galerie znaků měst a obcí České republiky vyrobených z tříděného odpadu. Nejzdařilejší znaky ze Strakonicka byly oceněny minulý týden na městském úřadě.
S nápadem vyrobit městský znak přišla v loňském roce agentura Dobrý den ve spolupráci se společností Eko-kom. Tehdy se ale soutěž týkala pouze kraje Vysočina. Letos se do vyrábění zapojila již celá Česká republika a pokusí se tak o vytvoření nového světového rekordu. Za Jihočeský kraj se do soutěže přihlásilo celkem 68 škol, které přispěly téměř stovkou děl. Ve středu 3. listopadu byly oceněny tři nejlepší znaky ze strakonického okresu. Hodnocení nebylo nijak lehké.
"Samozřejmě se hodnotí, jak erb vypadá, jestli je do detailu propracovaný a jaké množství materiálu bylo použito. Proto znaky, které jsou vyrobeny pouze z víček PET lahví, mají o něco horší hodnocení. Zkrátka jde o celkový dojem," vysvětlil koordinátor projektu Milan Tomík.
Třetí místo si odnesla Základní a mateřská škola Cehnice, pomyslné stříbro získala Základní škola Povážská ze Strakonic. Detailně propracovaný znak vyrobila Základní a mateřská škola v Česticích a po právu jí tak náleželo první místo. Při bližším prohlížení více jak metrových znaků bylo jasné, že výroba dala jejich autorům mnohdy pořádně zabrat. Aneta Makovcová ze Základní školy Povážská vzpomíná, že nejtěžší bylo nalepit ubrousky na obaly od vajec a nařezat polystyren do tvaru věže. Šárka Kuštelová ze ZŠ a MŠ Cehnice dodává, že nejsložitější část jejich znaku byl panoš: "Nejhorší byl obličej. Chtěli jsme, aby byl plastický, aby to nebylo pouze v rovině. Dát mu potřebně proporce bylo opravdu náročné." Na jednotlivých výtvarných dílech lze nalézt desítky různých použitých materiálů. Nejčastěji to byla víčka a části PET lahví, igelitové tašky a sáčky, recyklované papíry, obaly tetrapak, papírové ruličky nebo plastové tácky. Ve Strakonicích dokonce vsadili na místní značku. "Dávali jsme tam víčka od piva, protože máme tady ve Strakonicích pivovar. Proto jsme tam dávali samozřejmě jen ty od strakonického piva," s úsměvem zdůraznila Adéla Brejchová ze Základní školy Povážská.
Tři vítězové ze Strakonicka poputují na krajskou výstavu do Českých Budějovic, která se koná prvních čtrnáct dní v prosinci. Odtud se přestěhují na veletrh cestovního ruchu do Brna. A tam ve dnech 13. až 16. ledna vznikne velká galerie asi šesti stovek znaků, což bude zároveň pokus o ustavení nového rekordu. (reg)