Žena Strakonice: Stovky žen zachycené očima stovek mužů

Přehraj video
Strakonice vrátily fotografům po dlouhých dvaceti letech jejich prestižní mezinárodní soutěž Žena. Na dvě stovky vybraných snímků, které zachycují různými formami svět žen, si až do 22. ledna můžete prohlédnout v Maltézském sále strakonického hradu.
Fotografická veřejnost, Česká federace fotografického umění a mezinárodní organizace se po dvaceti letech dočkaly obnovení kdysi slavné soutěže Žena. Patronem galapřehlídky světového formátu se stalo Městské kulturní středisko ve Strakonicích. V sobotu 3. prosince se v Rytířském sále konala vernisáž, která zahájila výstavu vybraných a oceněných snímků. Expozice přitom představuje pouhou sedminu ze všech hodnocených prací. Autoři vítězných fotografií mluvili hlavně o prestiži, jakou pro ně získané medaile mají. „Na domácím kolbišti už nějaké úspěchy mám, ale tohle je přece jenom mezinárodní. A to je trošku jiná konkurence, než je jenom ten náš domácí český kotlík,“ řekl Petr Kleiner, který si odnesl stříbro v kategorii barevná fotografie za snímek Dancing.
Další oceněný, Angelo Purgert z Prahy, fotí od mládí, absolvoval fotografickou a polygrafickou školu. Ve Strakonicích získal bronzovou medaili v kategorii digitální fotografie za snímek Statement In the Eyes ze svého charitativního projektu První republika, který finančně pomáhá dětem u nás i v zahraničí. „Velmi si vážím této ceny, co jsem obdržel dnes. Ta je pro mě ta nejdůležitější. Jinak jsem obdržel ještě čestné uznání FIAP také z jedné mezinárodní výstavy, také jsem vyhrál výstavu, která se jmenovala Zamilovaná Praha,“ uvedl Purgert.
Cenu Grand Prix udělila porota Raulu Villalbovi z Argentiny za celou sérii snímků. Značkový fotoaparát jako Nikon Award si odnášel Fedor Gabčan, jenž se věnuje staré ruční technice, kterou si osvojil při praxi v tiskárnách. Jeho fotografie svou strukturou připomínají obraz na malířském plátně a dotykem je na snímku cítit zažehlená vosková vrstva. Unikátní vernisáž navštívil také novinář, spisovatel a fotograf Ondřej Neff s manželkou Ljubou Krbovou. Ta řekla: „Je tady vidět různé rukopisy, jelikož je to téma nesmírně široké. Jsou autoři, kteří to pojali realisticky, jsou autoři, kteří to pojali v nějaké humorné zkratce, poeticky, Je to velmi široké téma, je to vděčné téma, já se osobně přiznám, že velmi ráda fotím lidi a velmi ráda mám i aranžované fotky, takže to je výstava, která mně půjde určitě tzv po srsti.“
Zakladatelem výstavy byl v roce 1970 František Zemen. Ten byl dojatý vzkříšením fotosoutěže i velkým zájmem fotografů a jejich vysokou úrovní. „Ono se to ocení samo. Tam jste měli Pavla Hanzlíků, co asi před týdnem dostal nějakou cenu. No, a ti talentové tady, já na nikoho nechci ukazovat, ale vždyť to vidíte,“ a ukázal na Petra Strbačku, který si ze soutěže odnesl čestné uznání za snímek Víra. (mav)