Adepti o lovecký lístek skládali zkoušky

Přehraj video
Důkladnou prověrku znalostí představují zkoušky adeptů o první lovecký lístek. Tuto mysliveckou maturitu na Strakonicku každoročně složí několik desítek převážně mladých lidí.
Slavnostní úvod měly letošní zkoušky o první myslivecký lístek, které Okresní myslivecký svaz Strakonice pořádá vždy 28. října. Ve strakonickém Domě kultury se při nich sešli takzvaní adepti, jež čekala prověrka ze sedmi tematických okruhů. Účastníci zkoušek se v průběhu několika hodin museli vypořádat s otázkami z historie myslivosti, zoologie, péče o zvěř, kynologie i nemocí zvěře a psů. Dále prokazovali vědomosti o střelectví, zbraních i samotném lovectví a navíc zkušební komisaře zajímala problematika zákonů, které s myslivectvím souvisejí. Poměrně rozsáhlý objem studijní literatury budí respekt, přesto se do mysliveckých kurzů na Strakonicku každoročně hlásí v průměru dvě až tři desítky zájemců. „Na našem okrese je opravdu velký zájem. Máme v průměru pětadvacet zájemců, ale letos bylo až jedenatřicet adeptů, což je oproti okolním okresům poměrně vysoké číslo,“ uvedla Pavlína Cuhrová za Okresní myslivecký spolek Strakonice.
Zájem mladých lidí o myslivost na Strakonicku podporuje i současná struktura vlastnických vztahů v tomto regionu. Noví myslivci tak mají velkou šanci, že pro svoji zájmovou činnost najdou uplatnění. „Na Strakonicku žádní velcí vlastníci nejsou, vesměs jsou honitby pronajaté, což znamená, že v rámci regionu pracují myslivecké spolky a ty si potřebují nabrat zájemce o lovecký lístek,“ řekl Bohumil Bláhovec, další člen Okresního mysliveckého spolku Strakonice.
Myslivecký kurz ovšem nespočívá jen v samotném složení zkoušek a v teoretické přípravě k nim. Ještě předtím než adepti usednou před zkušební komisaře, musí absolvovat roční praxi přímo v honitbě. Tam budoucí myslivci například vykonávají různé brigády či při lovech působí jako honci. A nakonec účastníci kurzů prokazují rovněž schopnost bezpečné manipulace se zbraní. Přesto se ke zkoušce o první lovecký lístek vedle převážně mladých mužů téměř každoročně dostaví i několik dívek a žen.
Být myslivcem pochopitelně neznamená jen účastnit se honů jako střelec, ale je to i péče o zvířata, honitbu a přírodu vůbec. A tak není divu, že tento koníček nachází odezvu často v celých rodinách. „V kurzu, který jsme zahajovali letos na podzim, mám manžele, sourozence i tatínka se synem, takže to bude takový rodinný kurz,“ dodala Pavlína Cuhrová.
(bob)