Aktivační centra pomáhají mentálně postiženým

Přehraj video
Do unikátního projektu se zapojila strakonická Základní škola a Mateřská škola v Plánkově ulici, kterou navštěvují mentálně a tělesně postižené děti. Od září zde působí takzvané aktivační centrum, jež mladým lidem s těžkým mentálním postižením nabízí smysluplné využití volného času.
Nápad na vytvoření aktivačních center se zrodil na ministerstvu školství. I když v České republice existuje poměrně dobře propracovaný systém vzdělávacích zařízení pro mentálně postižené děti, prakticky chybí jejich poslední článek. Totiž zájmové kroužky, ve kterých by si dospívající absolventi speciálních škol ve volném čase udržovali pracně nabyté znalosti. „Dospělí mentálně postižení lidé by podobně jako zdravá populace měli mít možnost nezapomínat věci, které se naučili. Tím by současně smysluplně využili volný čas a zlepšili si kvalitu života,“ vysvětlila Marta Teplá z ministerstva školství.
Ministerstvo proto vypracovalo pilotní projekt, který tuto situaci řeší. S finanční podporou evropských fondů a ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Humanitas – Profes dalo podnět k přípravě pěti aktivačních center po celé zemi. Jedno z těchto zařízení funguje od začátku školního roku i ve Strakonicích. Mladí mentálně postižení lidé mezi 18 a 26 lety věku třikrát týdně navštěvují zdejší speciální školu, aby se věnovali třem různým typům dvouhodinových kurzů. V tom prvním, který je zaměřený uměleckým směrem, klienti například malují, modelují, zpívají či tkají. Druhý kurz se věnuje přípravě pokrmů a konečně třetí mladé lidi zasvěcuje do tajů moderní techniky. „Klienti se učí pracovat s multimediální tabulí, učí se zacházet s fotoaparátem a ukládat věci do počítače a tak dále,“ upřesnila Eva Vácová, ředitelka Základní a Mateřské školy Strakonice.
Zájem o účast v kurzech je velký i po měsíci provozu. V pondělí, v úterý i ve středu sem přichází vždy dvacítka mladých lidí, kteří se chtějí věnovat všem zájmovým oblastem. „Naše očekávání se určitě naplnila. Později může zájem třeba i trošku opadnout, ale zatím je velký. Řekla bych že i větší, než jsme očekávali,“ dodala ředitelka Vácová.
Nynější projekt aktivačních center je tříletý. Po této době dojde k jeho vyhodnocení a vznikne metodická publikace, která by měla pomáhat dalším zájemcům o tuto oblast. Snaha autorů myšlenky aktivačních center totiž směřuje k tomu, aby existence center byla zakotvena ve školském zákoně. „Těmito aktivačními centry by se vykrylo prázdné místo a naplnila by se idea ministerstva školství: celoživotní vzdělávání pro celou populaci včetně mentálně postižených,“ uvedla Marta Teplá z ministerstva školství. (bob)