Autorské poplatky dopadají nejvíce na kulturní středisko


Minimálně dva velkolepé novoroční ohňostroje by město pořídilo za poplatky, které ročně odvádí městské kulturní středisko za autorská práva organizacím jako je OSA, Intergram či Dilia. Tyto poplatky každoročně převyšují částku čtvrt milionu korun.
Městský úřad Strakonice hradí podle autorského zákona výlučně poplatky jen z vlastních akcí, které zastřešuje. Těch je minimum, jedná se například o Novoroční ohňostroj, Vítání léta, Zahájení adventu. Nadto ale každá městská organizace ještě hradí autorské poplatky, které se vztahují k jejich pořádaným programům. „Tak u nás na radnici to není nijaké závratné číslo, je to kolem jedenácti až dvanácti tisíc za zhruba pět až šest akcí do roka. Ale samozřejmě ostatní organizace jsou na tom jinak. Nejvíce je zatížené kulturní středisko, protože to vlastně vysílá kulturní programy celý rok,“ informovala místostarostka Strakonic Ivana Říhová.
U kulturního střediska se každoroční objem peněz vynaložených za autorská práva pohybuje kolem 260 000 Kč. Je otázkou, zda by se čtvrt milionu z veřejných peněz dalo v kultuře vynaložit lépe, ovšem způsob, jak peníze za poplatky ušetřit, neexistuje.„Pořídili bychom za to buď jeden docela drahý koncert, nebo několik menších pořadů. Možná tři divadla. Placení autorských poplatků je povinnost, která vyplývá ze zákona. Platí se v podstatě ze všeho, ať už z pořadů dramatických, hudebních, platí se OSA, platí se Intergramu, platí se Dilii, která zastupuje dramatické umění, a ještě některým dalším menším organizacím,“ vysvětlila Eva Dresslerová, ředitelka MěKS Strakonice.
Autorské poplatky musel za reprodukovanou hudbu z bruslení či plavání platit dokonce strakonický STARZ. Ten před šesti lety využil možnosti vstoupit do Asociace plaveckých bazénů a zimních stadionů, která dosáhla výrazné slevy a od té doby je roční poplatek u sportovní organizace města symbolických jeden maximálně dva tisíce korun. (mav)