Basketbalistky Strakonic získaly ligový bronz

Přehraj video
Strakonické basketbalistky dosáhly historicky největšího úspěchu. V souboji o třetí místo v extralize zdolaly Valosun Brno a získaly bronzové medaile.
Zápasové sérii Strakonic s brněnským Valosunem nechybělo nic z prvků kvalitního dramatu. Každý z pěti zápasů zvedal diváky ze sedadel, měl svoje hrdiny i smolaře a ukazoval, jak krásnou hrou může být basketbal...
Strakonický tým se do medailové bitvy o bronz pustil bez zraněné pivotmanky a jedné z klíčových hráček Petry Reisingerové. Její nepřítomnost byla znát zejména v prvních dvou utkáních v Brně, které celou sérii zahajovaly. Valosun šel do těchto zápasů sebevědomě a i když Jihočešky bojovaly, před odvetami ve Strakonicích byl stav 0 : 2 a Brnu stačilo jediné vítězství k celkovému triumfu. Ten se zdál být pro hosty na dosah ještě v úvodní strakonické odvetě: to když běžela druhá čtvrtina utkání a Valosun vedl až o deset bodů. Jenže pak se domácí tým chytl, zejména rozehrávačka Uhrová a střelkyně Johnová se Škrabalovou. A právě výkon Škrabalové, která úspěšně zastoupila Reisingerovou, byl nesmírně důležitý. „Dnes jsme ukázaly, že to jde. Petra Reisingerová chybí hodně, ale dnes jsme ukázaly, že i bez ní to jde,“ řekla strakonická basketbalistka Zuzana Ondřejová.
Druhý zápas ve Strakonicích se už odehrával pod taktovkou domácích. Svěřenkyně Marcely Krämerové si stále hlídaly větší či menší náskok, Valosun porazily 72 : 63 a celou sérii vyrovnaly na 2 : 2. K ústředním postavám čtvrtého zápasu znovu patřily Darina Johnová a Michaela Uhrová, čehož si byl vědom i brněnský kouč. „Doma jsme ubránily Uhrovou s Johnovou. Když se dnes podíváte na světelnou tabuli, tak Johnová dala 20 bodů a měla jeden faul. Uhrová dosáhla 20 bodů a byla bez faulu. Zato naše rozehrávačky daly dva body dohromady, “ připomněl Marek Šilhan, trenér Valosunu Brno.
K pátému utkání odjížděl strakonický tým v psychické výhodě. Brňanky, které ještě nedávno už už sahaly po medaili, najednou musely potvrdit výhodu domácího prostředí, zatímco Strakonice neměly co ztratit. Jenže hned v úvodu pátého střetnutí se nejprve zranila Musilová a vzápětí i Johnová. Prvně jmenovaná sice do zápasu po chvíli opět naskočila, Johnová však byla definitivně mimo hru. Na palubovku tak velmi rychle musela Podskalská. „Když se zraní dvě hráčky základní pětky a ještě k tomu v první čtvrtině, tak to byl obrovský tlak. Ale prostě nebylo na výběr a musela jsem jít na palubovku,“ komentovala situaci Alena Podskalská. „Bohužel jsem holkám nemohla pomoct přímo na hřišti, ale fandila jsem jim z lavičky a ony to zvládly. Za to jim moc děkuji, že to zvládly bez Petry i beze mě,“ dodala zraněná Darina Johnová.
Smůla, kterou měly Strakonice na úvod zápasu, tým ještě více semkla. Jihočešky bojovaly o každý míč s nebývalou urputností a soupeřky překonávaly i kolektivním pojetím hry. Svoje kolegyně z týmu chválila i klíčová hráčka Strakonic Michaela Uhrová. „Dnes všechny holky hrály fantasticky. Rozdíl byl v tom, že z našeho týmu víc než pět hráček dalo přes deset bodů. Soupeř pak nevěděl, koho má bránit,“ řekla Michaela Uhrová.
Strakonice si ve 28. minutě vypracovaly až desetibodový náskok. Ten ještě domácí tým stáhnul, ale na sedmibodový trhák hostů tři minuty před koncem už zareagovat nedokázal. Trenérka Krämerová totiž do poslední čtvrtiny nasadila i pivotmanku Škrabalovou se čtyřmi osobními chybami a tato hráčka pomohla Valosun definitivně zdolat. „Poslední minuty byly neuvěřitelně dlouhé...,“ upozornila Zora Škrabalová.
Po závěrečném klaksonu vypukla obrovská radost nejen mezi strakonickými hráčkami, ale i v řadách fanoušků, kteří se z jihu Čech do Brna vypravili. Ziskem bronzových medailí dosáhl strakonický basketbal největšího úspěchu ve své historii. To, co se ještě nedávno zdálo být nemožným, je skutečností. A tak musel přijít čas plnění různých slibů. Proto se například trenérka Marcela Krämerová před televizní kamerou objevila ve slušivé afro paruce. „Pokud hráčky vědí, co chtějí dělat, poslouchají pokyny trenéra a dají do hry srdce, pak dokáží velké věci. To je neskutečný výsledek,“ komentovala výsledek pátého finálového utkání šťastná trenérka Marcela Krämerová. (bob)