Basketbalistky začínají další extraligovou sezónu


Do další sezóny vstupuje tento týden první družstvo strakonických basketbalistek. V nejvyšší domácí soutěži hodlá bojovat o umístění v horní polovině tabulky.
Extraligový tým BK Strakonice měl tentokrát značně netypickou přípravu. Protože jeho kouč Ivan Beneš působí u reprezentačního týmu, který hrál na nedávném mistrovství světa, strakonické hráčky dlouhou dobu trénovaly buď individuálně nebo s dorostenkami. Teprve druhý říjnový týden jihočeský tým odehrál domácí přípravný turnaj. V něm ho postupně čekaly Karlovy Vary, Valosun Brno a slovenský Šamorín. Navzdory dvěma porážkám byl trenér Beneš spokojený. „Z posledního vítězného zápasu proti Šamorínu, z toho už jsme měli docela radost, už se ve hře objevovaly i některé docela pěkné věci. Vítězství nás nabudilo do další práce, kterou samozřejmě před sezónou ještě budeme muset udělat,“ uvedl Ivan Beneš, trenér Sev-en Strakonice.
Soupiska strakonického družstva oproti minulé sezóně prošla značnými změnami. Z užšího kádru, který hrál na jihu Čech před rokem, zůstala pouze Edita Šujanová, Lucie Košatková a Klára Linhartová. K těmto třem hráčkám letos ještě přibude strakonická odchovankyně Michaela Drachovská, několik dorostenek a čtyři cizinky: Raven Berry a Marissa Kastanek ze Spojených Států, dále Kanaďanka Halley Milligan a Irena Vrančič z Bosny a Hercegoviny. Edita Šujanová však věří, že nesehranost strakonický tým trápit nebude. „Zatím je to o vzájemném poznávání. Ale myslím, že třetí zápas, který jsme odehráli na strakonickém turnaji, už bylo vidět zlepšení. Věřím, že do začátku sezóny se dopracujeme k tomu, aby to bylo co možná nejlepší,“ řekla Edita Šujanová.
Ženská basketbalová liga však startuje již ve středu 22. října, takže na pilování týmové souhry nebude příliš času. Přiznává to i kouč Beneš, přesto zůstává optimistou. „Máme na to málo času, ale musíme se s tím poprat, abychom byli připraveni na první utkání a pak i na ligu,“ zdůraznil Ivan Beneš.
Ženská basketbalová liga má letos jiný herní systém než v minulých ročnících. Diváci uvidí méně zápasů, neboť po základní části by rovnou mělo následovat play-off – chybí tedy nadstavba. Těžko soudit, jakou roli tato změna sehraje v případě Strakonic. Hráčky však věří, že budou úspěšně bojovat o horní příčky tabulky. „Já si velice přeji být v první šestce po základní části. A pak už se uvidí, jak to půjde dál…,“ potvrdila Lucie Košatková. „Uvidíme během sezóny, jak se nám bude dařit a jak na tom budeme zdravotně, ale samozřejmě doufáme v co nejlepší výsledek,“ dodala Edita Šujanová.
Podobné přání, jako jeho svěřenkyně, má před začátkem další extraligové sezóny i kouč Beneš. „Cílem je postoupit do play-off z výhodného místa, abychom měli co nejlepšího soupeře do vyřazovacích bojů. Těžko se to teď odhaduje, ale věřím, že budeme spíše v horní polovině tabulky,“ řekl trenér Ivan Beneš. (bob)