Beranův dům bude sloužit veřejnosti jako kulturní centrum


Iniciativa Jihočechů snažící se očistit jméno pracejovického rodáka Rudolfa Berana má své kořeny v devadesátých letech, kdy se o rehabilitaci svého otce marně pokoušel jeho tehdy ještě žijící syn Rudolf. Za velké účasti veřejnosti byl minulý týden v Pracejovicích znovuotevřen rodný dům Rudolfa Berana a odhalena jeho pamětní deska, přestože tohoto prvorepublikového politika, představitele agrární strany a předsedu česko-slovenské vlády přijímá část české veřejnosti s rozpaky.
Rudolf Beran byl po druhé světové válce v měnících se politických poměrech nařčen z kolaborantství, a i když mu tuto vinu tehdejší Národní soud nikdy neprokázal, byl po nástupu komunistů k moci uvězněn v Leopoldově, kde za nelidských podmínek v roce 1954 zemřel. Ani po pádu komunismu však nebylo rozhodnutí pracejovických zastupitelů znovuotevřít Beranův dům jednoduché. "Nejméně od poloviny devadesátých let se myšlenkou znovuotevřít Beranův dům zabývala všechna zastupitelstva, ale až v posledních třech letech nazrál ten správný čas, a tak jsme požádali o dotaci," potvrdil starosta Pracejovic Jaroslav Kuberna.
Pět milionů, tedy padesátiprocentní dotaci, dostala obec na desetimilionovou opravu domu ze Státního zemědělského investičního fondu a na druhou polovinu částky si vzala úvěr. A nejen to, pracejovičtí zastupitelé na letošním dubnovém zasedání vrátili Rudolfu Beranovi čestné občanství obce z roku 1935, které mu bylo v minulém režimu odebráno. Za tyto iniciativy poděkoval zastupitelům Josef Kalbáč, který o plnou rehabilitaci Rudolfa Berana usiluje od devadesátých let. "I to je důkaz toho, že je tady demokracie, že je tady svoboda, a že lidé, kteří tady žijí, ví, co se sluší a patří," pochválil Pracejovické bývalý senátor.
Při slavnostní prohlídce rodného domu Rudolfa Berana mohli lidé podepisovat petici za jeho úplnou rehabilitaci. "Pokoušel jsem se o Rudolfu Beranovi dozvědět co nejvíce, abych si na něj mohl vytvořit názor. Myslím si, že podle informací, které mám, Rudolf Beran vědomě nespolupracoval s nacistickým režimem a že si rehabilitaci zaslouží," řekl po prohlídce domu Jiří Sankot.
Podle Jaroslava Kuberny bude znovuotevřený rodný dům Rudolfa Berana sloužit jako zejména kulturní centrum obce. (puč)