Blatský rybník je vyloven, bahno v něm zůstává


K podzimnímu období neodmyslitelně patří výlovy rybníků. Jeden z nich probíhal uprostřed října i na takzvaném Blaťáku ve Strakonicích. Tento rybník se potýká s dlouhodobým problémem v podobě velkého zabahnění.
Výlov Blatského rybníka, jenž se nachází v blízkosti strakonické Teplárny, probíhá pravidelně každý rok začátkem října. Část vylovených ryb se prodá a zbytek odtud míří nejprve na sádky, které se nacházejí v těsné blízkosti rybníka a poté se nasazují na Otavu. Celkem se z Blaťáku vyloví okolo šesti tun ryb.
,,Ono se to rok od roku mění, podle toho, jaké jsou tady ztráty, které jsou způsobené zejména pytláctvím a rybožravými predátory,“ uvedl za Český rybářský svaz Strakonice Jan Šampalík.
Pro všechny zájemce, kteří nelenili a v sobotu si přivstali, byl připraven prodej kaprů, jehož cena byla výrazně nižší než u ryb, které bude možné zakoupit před Vánoci.
,,My tady v letošním roce u tohoto rybníka prodáváme kapra. Je to všechno výběr na 2,5 kilogramu za 65 korun. Je to ryba nevysádkovaná. Předpokládá se, že taková ryba bude stát na vánoce okolo 70 korun za kilo,“ informoval Jan Šampalík.
Dlouhodobým problémem Blatského rybníka je vysoká vrstva bahna. Strakonický rybářský svaz se tímto problémem zabývá již od roku 2000. K odtěžení mělo dojít mezi lety 2004 a 2005. Tehdy rybářský svaz dostal i příslib dotace, nakonec ale z projektu sešlo.
,,Někde je to až 1,3 metru sedimentů. Tento rybník se čím dál tím více zanáší. Problematické je to s odvozem bahna. Není tady vyhovující příjezdová cesta, která by zvládla nápor těžké techniky,“ popsal problematiku Jan Šampalík. (hoť)