Bodový systém zeštíhlí a zpřísní, často až na sedm bodů

Přehraj video
Novela silničního zákona od 1. srpna upravuje kromě jiného i bodový systém. Zvyšuje se počet bodů za nepoužití pásů či neposkytnutí první pomoci. Ruší se jednobodové a šestibodové sankce. Za vypnutá světla už trestné body nezískáte. Ale každého, kdo od srpna nasbírá dvanáct bodů, čeká psychologické vyšetření. Počet bodovaných přestupků v dopravě se za pár dní sníží, a to ze 43 na 27. Z toho se ale v deseti případech sankce zpřísňují, často až na sedm bodů: jako za neposkytnutí první pomoci.
„Na sedm bodů se zvyšují i přestupky jako jsou otáčení, couvání, nebo jízda v protisměru v místech, kde je to zakázáno, vjíždění na železniční přejezd, také tam kde se nesmí, či řídí-li řidič i přes zákaz, kdy mu byl odebrán řidičský průkaz,“ upozorňuje policejní mluvčí Strakonice Jaromíra Nováková.
K 19. červenci evidovali na dopravním odboru městského úřadu za oblast Strakonicka a Volyňska 126 řidičů, kteří se dopustili přestupků za 12 bodů. Toto číslo stále narůstá, přestože platí, že po dvanácti měsících beztrestné činnosti se řidičům automaticky čtyři body umazávají. „Většinou to ti řidiči nestihnou a dokážou se nám vybodovat na pásech, na světlech, opravdu na takovýchto maličkostech,“ uvádí Radka Jungvirtová z odboru dopravy ve Strakonicích.
Za jízdu bez světel už řidičům body nehrozí. Zmírňuje se i postih za telefonování během jízdy ze tří na dva body. Zpřísňují se ale přestupky u pásů a autosedaček. Policejní mluvčí Jaromíra Nováková říká: „Nepoužije-li řidič při přepravě dítěte bezpečnostní zádržný systém, dopouští se přestupku, u kterého byl bodový postih zpřísněn ze dvou bodů na čtyři. A při nepoužití bezpečnostních pásů u dospělé osoby ze dvou na tři body.“
Na řidiče s dvanácti body čeká novinka: povinné psychologické vyšetření. Dosud ho podstupovali pouze řidiči z povolání, a v republice u něj neprojde od 5 do 20 % motoristů. Na území Strakonicka má akreditaci Adéla Doležalová. Ta vyšetření vybodovaných lidí popisuje takto. „Čeká je šest až osm hodin práce, kdy se testuje osobnost, charakterové vlastnosti, jejich odhodlanost zvládat zákon tak, jak se má. A bude to vždycky individuální podle toho, čím se vybodovali, zda je to alkohol nebo psychotropní látky, rychlá jízda, jízda na červenou, nebo něco jiného.“
O možnost řízení ale můžete přijít i bez vybodování. Velmi často se stává, že řidiči starší šedesát let zapomínají na doklad lékařské způsobilosti. Ten jim musí včas vystavit praktický lékař. Po policejní kontrole už je pozdě a zákon dodatečné vystavení dokladu nezohledňuje. Vedoucí přestupkového oddělení Iva Krajčová poukazuje na to, jak tvrdě je řidič za takový přestupek potrestán: „Hrozí mu ve správním řízení pokuta od pěti do deseti tisíc korun. A zároveň správní orgán musí uložit zákaz činnosti, spočívající v zákazu řízení od půl roku do jednoho roku.“ (mav)