Busta Josefa Režného dostává konečnou podobu


Letos v srpnu bude ve Strakonicích odhalena busta významného strakonického dudáka Josefa Režného. V současné době dostává konečnou podobu ve slévárně ve Staré Huti.
Busta světově uznávaného dudáka Josefa Režného je kompletně vyrobena z bronzu a skládá se ze čtyř částí. Poslední a zároveň největší kus byl odlitý třetí červencový pátek a nyní se pracuje na jeho obroušení a začištění, poté bude možné dát jednotlivé části k sobě. Jakým způsobem, nám prozradil majitel slévárny Aleš Svojitka: ,,Jednotlivé části se svařují, dneska už máme možnost bronz svařit tak, že nikdo nepozná, kde je to napojené, takže spoje budou neviditelné.”
Vyrobit takovouto bronzovou bustu je velmi náročný proces. Nejprve je nutné pomocí sádrové předlohy vytvořit silikonovou formu, podle které se zhotoví model z voskového střepu. Ten se poté zalije do keramické hmoty a nechá se vypálit. Vosk vyhoří a dutiny se zaplní tekutým kovem. Celý výrobní proces stěžuje fakt, že odlitek musí být věrnou kopií sádrového modelu. Výroba tohoto portrétu byla pro pana Svojitku výzvou. „Tady ta věc je zajímavá tím, že je to naturalistický portrét, který musí dodržet podobu pana Režného. Je to náročnější práce, než když děláme věc anonymní.“
Autorem hliněné předlohy, ze které se vytvořil sádrový model, je jeden z nejlepších českých portrétistů Zdeněk Josef Preclík. Ten bude i na bronzovém odlitku provádět poslední korekce, mezi které patří například úprava barvy.
„S panem Preclíkem se známe léta a je to můj kamarád. Je to jeden z posledních sochařů, kteří umějí udělat takhle naturalistickou sochu, která si je podobná a která má všechny atributy sochy,“ popsal sochařovu práci Aleš Svojitka.
Bronzová busta, vážící okolo šedesáti kilo, bude slavnostně odhalena v rámci Mezinárodního dudáckého festivalu 21. srpna v parku mezi hradem a letním kinem. Již v těchto dnech se místo připravuje pro usazení podstavce. (hoť)