Děti poznávaly, jak se žije nevidomým lidem


Jak vypadá život nevidomých? Co všechno musí umět vodicí psi? A jaké pomůcky používají lidé, kteří přišli o zrak? Odpověď na tyto otázky dostaly minulý týden desítky dětí při osvětové akci strakonického sdružení zdravotně postižených.
V minulosti už Jiří Mařík navštívil řadu jihočeských škol, aby žákům z vlastní zkušenosti přiblížil, s jakými nástrahami se musí vyrovnávat nevidoucí člověk. Ani při své poslední přednáškové cestě, která tentokrát vedla do Základní školy F. L. Čelakovského ve Strakonicích, se však Jiří Mařík neobešel bez Katy. Tato královská pudlice mu jako vodicí pes slouží už pátým rokem. Vedle ní byli na místě ještě další slepečtí psi: Aida, Rocky i německý ovčák Matt stejně jako odborník na výcvik těchto zvířat. Podle Jiřího Maříka jsou malé děti vděčnými a pozornými diváky. „Je to pro ně takové pole neorané. Nedokáží si představit, co všechno pejsek musí umět, jak nám pomáhá. A samozřejmě když vidí techniku, jako je ozvučený počítač nebo mluvící mobil, pak teprve zjišťují, co všechno se musíme naučit a co všechno nám pomáhá, abychom život měli lehčí,“ řekl Jiří Mařík.
I tentokrát se děti dozvěděly, jak dlouho trvá výchova vodícího psa, kolik povelů musí znát, na jaké pokyny reaguje, kam může a kam už nikoli stejně jako to, jak se o něj jeho majitel musí starat. Na jednoduché překážkové dráze si pak někteří školáci sami vyzkoušeli, co všechno musí zvládat člověk, který přijde o zrak a jak mu při tom vodicí pes pomáhá. „Zajímá je to, protože je to zase něco nového. Něco, s čím se nesetkají běžně. A mám zkušenost i s tím, že děti pak poučují svoje rodiče, jak se k vodícímu pejskovi mají chovat,“ dodal Milan Dvořák, cvičitel vodicích psů. (bob)