Dobrej start: Informace kriminální policie dívky překvapily


Nebezpečí internetu, hranice trestní zodpovědnosti, práce kriminalistek na případech pohlavního zneužívání a znásilnění, zkušenosti strakonických pátračů, prohlídka nové střelnice a nahlédnutí do policejní cely. To vše bylo náplní dalšího dílu preventivního projektu Dobrej start. Středeční dopoledne minulého týdne patřilo další části preventivního projektu Dobrej start. Tento díl byl zaměřený na práci strakonické policie a vzhledem k rozmáhající se oblibě sociálních sítí se začínalo právě nebezpečím virtuálního světa.
Kriminalisté záměrně uvedli již obří trestnou činnost páchanou prostřednictvím Facebooku v Americe a varovali před ní. Žákyně školy Krále Jiřího z Poděbrad si z besedy odnesly třeba následující poznatek: „Že bych si neměla přidávat do profilů ty lidi, které neznám, v Americe už někoho vydírali přes chat. Někteří se proto i zabili - spáchali sebevraždu.“
Obliba této sociální sítě v Čechách prudce roste. Varování se týkalo zveřejňování osobních údajů, rodinných snímků a samozřejmě intimních fotografií. Kriminalisté uvedli příklady vyhrožování a vydírání, které se prostřednictvím Facebooku objevily i na Strakonicku. Dívky na to reagovaly: „Určitě znám hodně vrstevníků, hodně přátel, kteří tam mají osobní údaje. Myslím si, že zbytečně.“ Pro některé bylo riziko sociálních sítí překvapením: „Nevěděla jsem, že hackeři si mohou stahovat různé informace z chatu.“
Problémem je i to, že děti ani dospělí neznají český překlad smlouvy, kterou na sociálních sítích zpravidla schvalují při registraci a zřizování osobního profilu: „Proto je Facebook zadarmo, protože je to cílená reklama. Oni z vás vytahují v podstatě informace, co vás zajímá, co se vám líbí,“ zdůraznila mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.
Kriminalistka Věra Skolková měla nejtěžší úkol: objasnit děvčatům trestní hranici patnácti let v souvislosti s prvními láskami. Vysvětlila, že i ony nebo jejich protějšek mohou stanout před tzv. civilním soudem, a popisovala jim i zkušenosti ze své praxe: „Rozhodují také o vaší vině. Pouze vám nemohou být uloženy tresty jako dospělým osobám, to znamená, že nemůžete být zavřené do vězení, ale ukládají se vám takzvaná opatření.“
Dívky také pochopily rozdíl mezi pohlavním zneužíváním a znásilněním. Byly informovány, jak nejlépe takovým rizikům předcházet. Kriminalistka jim popsala i nešťastné osudy děvčat, jejichž případy se zabývala. A pátrač Miroslav Předota se školačkám snažil vysvětlit, že problémy s rodiči se musí řešit jinak než útěkem z domova. Uvedl, jaká nebezpečí s sebou nese život na ulici. Dívky také vědí, kde si mohou najít informace o hledaných a pohřešovaných lidech: „Na stránkách www.policie.cz a tam si dám registr hledaných a napíšu jméno nebo příjmení podezřelé osoby,“ sypaly nabyté znalosti z rukávu.
Pro sedmačky bylo i tentokrát připraveno zpestření v podobě návštěvy moderní střelnice a policejní cely. Zatímco zamřížovaný prostor čpící desinfekcí žádnou z nich neuchvátil, prohlídka střelnice obohacená přednáškou Josefa Rendla je nadchla: “Mně se líbila moc, protože jsem ji ještě nikdy neviděla. Viděly jsme, jak se tam posouvají terče. No, mají to určitě lepší než v televizi,“ uvedla jedna z nich a druhá dodala: „Odnesly jsme si dokonce vystřelené náboje!“ (mav)