Dobrovolníci budou uklízet město a okolí


S příchodem jara nastává čas pořádného gruntování, a to nejenom doma. Velkým úklidem v následujících dnech projde i město Strakonice a jeho okolí.
Tradiční kampaň Strakonice čistější, krásnější, která je založena na aktivitě dobrovolníků, také letos zahrnuje hned několik akcí. Tou první je společný úklid města v patnácti vytipovaných lokalitách, které jsou obtížně přístupné pro strojové čištění. Akce se koná ve čtvrtek 3. dubna od 14,30 hodin, zájemci by se měli předem registrovat na mailu zdravemesto@strakonice.eu nebo na telefonu 725 709 733. Přihlášení následně obdrží přesné místo srazu pro danou lokalitu. „Jednotlivci i skupiny dobrovolníků se k prvnímu jarnímu úklidu města mohou přidat i v pozdějších hodinách. Pro zajištění rukavic, pytlů a především odvozu odpadků z vyčištěných lokalit je třeba kontaktovat pracovníka městského úřadu Michala Novotného,“ upřesnila Irena Malotová z Městského úřadu Strakonice.
Zorganizovat je možné i vlastní úklid, přičemž pytle a odvoz odpadků opět zajistí městský úřad, respektive technické služby. Navíc se konají další úklidové akce: například v sobotu 5. dubna budou registrovaní geokešeři čistit Naučnou stezku Švandy dudáka a o tři týdny později také Podskalí. Rovněž na sobotu 26. dubna Ekoporadna při Šmidingerově knihovně plánuje čištění řepických rybníků. A znovu dojde i na čištění řeky Otavy. Tentokrát ale s podstatnou změnou – není stanoven jediný termín jako v předchozích letech, čistit se bude v průběhu celého dubna. „Chceme snížit riziko, že nám počasí zničí celou akci jako v některých minulých letech,“ dodala Martina Dubová, pracovnice Městského úřadu Strakonice.
Výše uvedené akce samozřejmě nenahrazují strojový úklid města , který podle stanoveného rozpisu provádějí Technické služby Strakonice. Ale jsou jeho výrazným doplňkem. „Takovéhle akce určitě mají smysl. Například v loňském roce při všech úklidových akcích na sedm set dobrovolníků vyčistilo město a okolí od 10 tun odpadků,“ zdůraznila Irena Malotová. (bob)