Dobrovolníci stavěli zábrany pro bezpečný přechod migrujících žab


Milovníci přírody na Strakonicku letos opět zachrání stovky ropuch, které u nás patří k ohroženým živočišným druhům. Dobrovolníkům se totiž podařilo postavit zábrany, které pod frekventovanou silnicí zajistí bezpečný přechod těchto obojživelníků při jejich migraci do rozmnožovacích rybníků a vodních nádrží.
Akce na záchranu žab, kterou připravuje Český svaz ochránců přírody společně se strakonickou Ekoporadnou, se letos poblíž Kapsovy Lhoty koná už počtvrté. V rámci ní dvacítka dobrovolníků podél rušné silnice ze Strakonic na Volyni druhou březnovou sobotu instalovala sedm set metrů dlouhé zábrany, které ropuchy bezpečně navedou k podchodu pod komunikací, respektive ochranářům umožní část zvířat sesbírat a přenést. Vilém Hrdlička z Českého svazu ochránců přírody připomíná, že například minulý rok se v dané lokalitě tímto způsobem podařilo bezpečně přemístit 432 ropuch, takže akce má rozhodně smysl. „Výsledkem našeho snažení bylo to, že na silnici jsme našli jenom 34 mrtvých ropuch . Zbytek jsme přenesli do nedalekého rybníčku,“ uvedl Vilém Hrdlička z ČSOP Strakonice.
Podle odhadů začne letošní migrace ropuch kolem 20. března a v závislosti na počasí může trvat dva týdny až měsíc. Migrace žab se ovšem na Strakonicku netýká pouze oblasti u Kapsovy Lhoty, byť je tu počet ropuch největší a jejich přechod nejrizikovější. Takových míst je celá řada a jejich podrobný výčet najdete na internetových stránkách strakonické pobočky Českého svazu ochránců přírody. Do záchrany migrujících žab, případně do dalších ochranářských projektů, se přitom může zapojit i veřejnost. Jan Juráš ze strakonické Ekoporadny v Husově ulici k tomu dodává: „Zájemci mohou přijít přímo za mnou do Ekoporadny nebo se na nás mohou obrátit mailem či telefonem buď na Ekoporadnu nebo na Český svaz ochránců přírody. Podle konkrétního zájmu dokážeme dotyčného buď nasměrovat nebo pomoc zkoordinovat. Může se k nám připojit kdokoliv z veřejnosti.“ (bob)