Domov pro seniory v Rybniční ulici oslavil deset let své existence

Přehraj video
Desetileté fungování Domova pro seniory v Rybniční oslavili jeho současní klienti spolu s vedením tohoto zařízení a se zástupci zřizovatele, kterým je Město Strakonice. Přišli také příbuzní a známí klientů. Nás zajímalo, jaké jsou současné podmínky ubytování v těchto prostorách. První klienti se do domova pro seniory v Rybniční stěhovali 6. srpna 2001, a to z prostor štěkeňského zámku, odkud sem přešel i veškerý personál v čele s tehdejším vedoucím Milanem Korcem. Od té doby zde našlo ubytování 369 lidí.
Zařízení je součástí městského ústavu sociálních služeb a tak se nemusejí potencionální klienti obávat toho, že nebudou mít dostatečné příjmy na zaplacení potřebných nákladů. V současnosti si sami platí plnou úhradu 37 klientů. Dalším 31 lidem na ni přispívají příbuzní. Měsíčně příspěvky od rodin dosahují celkové výše přibližně 25 000 Kč. Zbývajících 52 lidí nemá dostatek peněz a výdaje za ně platí město, měsíčně to bývá 87 tisíc. Vedení domova vítá spolupráci rodin klientů. Vedoucí domova Magdalena Klečková k tomu řekla: „Taková rodina se pozná, že projevuje zájem od začátku, spolupracuje s veškerým personálem. Komunikuje s obslužným personálem sestřiček, které se starají o klienty s veškerou péčí, klobouk dolů před jejich prací. Také spolupracují se sociálními pracovnicemi, se mnou, dotazují se nás, dodávají nám návrhy na zlepšení a zúčastňují se s námi různých akcí. Takováto spolupráce opravdu je radost.“
Do domova například před dvěma lety přišla po zlomenině krčku stehenní kosti 88letá maminka Jiřího Šmrhy. Pokročilý věk však přinesl stařeckou demenci. Takový klient potřebuje čtyřiadvacetihodinovou péči, dohled a obsluhu ve všech úkonech. Před měsícem zde bylo otevřeno nové uzavřené oddělení pro tyto osoby. „To je podle mého názoru lepší, protože maminka když byla tady v přízemí, tak tam byla péče ne taková jakou má tady. Jelikož dole v přízemí se předpokládá, že pacient je do určité míry soběstačný a řadu těch základních úkonů si sám udělá. Což maminka nemůže,“ vysvětlil Jiří Šmrha. (mav)