Fórum Zdravého města poukázalo na palčivé problémy Strakonic


Sedmého diskusního Fóra Zdravého města Strakonice se počátkem týdne v kulturním domě zúčastnila téměř stovka občanů. Někteří lidé přišli poprvé, aby u tematicky zaměřených stolů vytipovali deset nejzávažnějších strakonických problémů a navrhli jejich odstranění.
Hlasování v sále kulturního domu nakonec rozhodlo o pořadí desatera. Dva nejaktuálnější náměty, které od hlasujících v sále dostaly stejný počet hlasů, se týkají rekonstrukce veřejných sprch a sociálních zařízení na plaveckém stadionu a komplexní rekonstrukce Základní školy Dukelská. Na diskusním fóru se tentokrát objevila ale i nová témata. „Musím říct, že mě i mile překvapily, a když jsem jako jeden z hlasujících měl vybrat dvě z nich, které bych považoval za nejdůležitější, tak se mně těžce vybíralo. A samozřejmě, tak jak tady zazněly, i když některá z nich byla vybrána jako ta nejdůležitější, tak nezapadnou ani ty, které získaly méně hlasů, protože je to pro nás určitě něco, co bude zase inspirující a s čím budeme na radnici dál pracovat,“ řekl po skončení fóra starosta města Pavel Vondrys.
V desateru jako třetí skončil námět na úpravu autobusového nádraží pro zdravotně postižené občany. Ostatní témata se týkala například změn v městské hromadné dopravě, podpory podnikání, dopravy na Velkém náměstí nebo tělocvičny pro gymnazisty a dostupnosti mobilní hospicové péče. S pořadím letošního desatera může ještě zamíchat anketa, v níž se do 15. října mohou vyjádřit ostatní obyvatelé města. „Dnešní fórum bylo velice úspěšné co do návštěvnosti a hlavně nápadů, které tady vznikaly. Mám pocit, že obyvatelé Strakonic se už naučili diskutovat a upozorňovat vedení města na to, co je trápí. Bylo tady hodně mladých lidí, z čehož mám radost,“ poznamenal Petr Švec z Národní sítě Zdravých měst ČR.
Hlasování v sále rozhodlo také o finanční odměně pro užitečnou aktivitu. Šek na deset tisíc korun získali studenti strakonického gymnázia připravující Národní výběrovou konferenci v rámci Evropského parlamentu mládeže. „Jedná se o národní výběrovou konferenci – 16. výběrovou konferenci, která se bude pořádat tady ve Strakonicích, což je pro nás obrovská čest. Setkají se zde studenti z celé republiky a budou zde i zahraniční studenti. Jedná se o poměrně velkou akci v tomto městě,“potvrdil student strakonického gymnázia Marek Haisl. Oceněním studentů strakonického gymnázia ale finanční odměňování neskončilo. Šek na 3000 korun dostal Český svaz ochránců přírody Strakonice na podporu své činnosti. V pořadí třetí šek tentokrát na 2000 korun zase obohatí činnost Mateřského centra Beruška. (puč)