Florbalisté postoupili do II. ligy


Byla to výborná sezóna, mohou hodnotit florbalisté FbC Strakonice. Jako nováček III. ligy si vedli nad očekávání dobře a po dramatickém závěru postoupili do vyšší soutěže.
Třetiligová premiéra v podání strakonických florbalistů měla poněkud kuriózní začátek. Družstvo Jihočechů na cestě do Žďáru nad Sázavou zabloudilo a v psychické nepohodě podlehlo domácímu celku 3 : 4. Následovala další těsná porážka s béčkem českobudějovických Štírů, po níž přišly čtyři výhry a opět dvojí smolná ztráta bodů. Jenže od jedenáctého kola až do konce soutěže už Strakonice jenom vítězily – s výjimkou dvou remíz. „Hlavně jsme chtěli porazit Tábor, což pro nás bylo velké lákadlo. Hráli jsme s nimi doma, zápas byl velmi pěkný, přišlo dost diváků a pak už se to vezlo: Vyhrávali jsme a vyhrávali,“ připomněl kapitán týmu Marek Jiřík.
Šňůra šestnácti zápasů s bodovým ziskem vynesla Strakonice až na vrchol třetiligové tabulky, byť o celkové vítězství musely bojovat do posledního kola. Na první místo v tabulce bylo potřeba 56 bodů za 18 výher, dvě remízy a čtyři porážky. „Je to pro nás historický úspěch, protože nikomu z našich předchůdců se nikdy nepodařilo postoupit do II. ligy. Užíváme si to,“ dodal David Chvosta.
Co rozhodlo o úspěchu strakonických florbalistů? Mnohé napoví už fakt, že Strakonice dostaly nejméně branek ze všech týmů – pouhých osmdesát ve čtyřiadvaceti zápasech. Zároveň s tím stabilní výkonnost prokazoval také gólman Lukáš Chábera. „My máme hru postavenou na obraně, jako jeden z mála týmů. Většina chce jenom dávat góly. My se snažíme spíše bránit a v tom je naše síla,“ zdůraznil Marek Jiřík.
Dalším krokem k celkovému úspěchu bylo kolektivní pojetí hry, což potvrzuje i nejlepší střelec strakonického týmu Jan Staněk, který dal 48 branek. „Existoval rozdíl v kvalitě družstev horní a dolní poloviny tabulky. A bylo to o spoluhráčích, že mi připravili dobré situace ke skórování, takže nebylo tak těžké dávat góly,“ řekl útočník FbC Strakonice Jan Staněk.
Navíc Strakonice obdržely nejméně trestných minut ze všech týmů, celkem pouhých třiapadesát a i tak měly v početní nevýhodě třiaosmdesátiprocentní úspěšnost. Přesilovka či oslabení je totiž ve florbalu jedním z rozhodujících faktorů, který výrazně ovlivňuje výsledek. „Je důležité se udržet. Hrát třeba tvrdě, ale udržet tu hranu,“ uvedl David Chvosta.
Velkou předností strakonického mužstva je i dobrá parta. V důležitých okamžicích hráči drželi při sobě a táhli za jeden provaz. Týmový duch by se však z této sportovní party neměl vytratit ani příští sezónu, kdy ji čekají ještě silnější soupeři. Strakonice totiž nechtějí zůstat jen u II. ligy. „Když nám neuteče začátek sezóny, tak bychom chtěli postoupit ještě o jednu ligu výš. A také v poháru bychom chtěli dojít daleko,“ prozradil kapitán Marek Jiřík.
(bob)