Gotickou věž strakonického hradu čekají další opravy


Hradní gotická věž Rumpál, turisticky nejatraktivnější část strakonického hradu, se na samém vrcholu začíná drolit. Zub času je neúprosný. Před dvěma lety musela být dokonce na devět měsíců uzavřena jediná přístupová cesta na vyhlídkovou věž kvůli havarijnímu stavu. S opravou drolící se „čepičky“ Rumpálu počítá investor, Muzeum středního Pootaví, v příštím roce. „Teď jsme před prohlídkou nejvyšší části Rumpálu, abychom zjistili rozsah poškození a připravili opravu společně s Národním památkovým ústavem,“ potvrdila ředitelka Muzea středního Pootaví Ludmila Koštová.
Pětatřicet metrů vysoká věž ze 13. století je nedílnou součástí prohlídkové trasy muzejních expozic a patří k největším turistickým lákadlům na Strakonicku. Ročně na ni vystoupá až 18 000 turistů. Proto byla vloni zahájena větší oprava Rumpálu. Její první dvě etapy podle projektu strakonického stavitele Jiřího Urbánka už dokončila specializovaná písecká firma, která zvítězila v poptávkovém řízení. Zaměstnanci firmy opravili zábradlí ochozu na věži a zhotovili lehký přístřešek s pálenou krytinou nad ochozem vedoucím k věži. Součástí druhé etapy bylo ještě osazení dvou chybějících ocelových mříží ve zdi přiléhající k ochozu. „Zastřešení hradního ochozu, jediné přístupové cesty k věži, chrání nejen návštěvníky před nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale také samotné zdivo. To v létě poškozuje zatékání deště a v zimě sníh a mráz,“ doplnila Ludmila Koštová.
V letošním roce čeká investora dokončení třetí, poslední etapy. Ta se však týká už jen kosmetických úprav věže. Spravovat národní kulturní památku není jednoduché ani kvůli přísným památkářům ani kvůli financím. Na celkovou opravu Rumpálu počítá ředitelka muzea Ludmila Koštová s částkou kolem půl milionu korun. Naštěstí ne všechny peníze půjdou z rozpočtu muzea. (puč)