Handicapovaní sportovci přijeli na bazén už podvacáté


Více než tisícovka plavců s handicapem se za dvacet let naučila plavat dle metodické řady Kovář-Nevrkla. Jejich sdružení Kontakt bez bariér stejně dlouhou dobu jezdí na soustředění do Strakonic. Nad XX. Plaveckým létem převzali záštitu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a starosta Strakonic Pavel Vondrys.
V rámci plaveckého léta s Kontaktem bB se do Strakonic podívalo 50 handicapovaných plavců, a to ze čtyř středisek tohoto sdružení: z Prahy, Brna, Karlových Varů a Českých Budějovic. V prvních třech červencových týdnech na venkovním bazénu pilovali plavecké způsoby prostřednictvím odborně vedených technických cvičení z metodické řady zakladatelů sdružení Martina Kováře a Jana Nevrkly. Vedle toho trénovali i svoji plaveckou vytrvalost. Jednou z účastnic, která se díky soustředění podívala do Strakonic už pošesté, byla šestnáctiletá Dominika z Brna. Jak se jí zde letos líbí, a na co se nejvíc těšila, už prozradila úspěšná plavkyně sama. „Jsem nadšená a natěšená. Chci si dobře zaplavat, zlepšovat se. A moje sportovní úspěchy? Třeba stříbrná medaile z mistrovství České republiky z padesátky znak, nebo bronzová z her evropského paralympijského výboru pro mládež 2012,“ řekla Dominika Míčková.
Dominika vysvětlila, že kromě životních zážitků pro ni plavání formou ověřené metody představuje pilíř v nezbytné rehabilitaci pro posílení jejího zdraví. „Já mám kyfoskoliózu, a tak plavání je na moje záda velice dobré, asi to nejlepší. Spíše udržuje můj současný zdravotní stav, aby se nezhoršoval. Jinak by se mi mohla úplně zbortit páteř,“ vysvětlila Dominika.
Představa smutného soustředění vozíčkářů, kteří se se svým postižením buď narodili, nebo si ho přivodili během života, je mylná. Atmosféra ve Strakonicích bývá veselá a Dominika to vysvětluje: „Nejsem schopna si představit, kde bych našla takové super lidi jako tady. Jsou přátelští, velmi rodinní. Je to tu super,“ dodala Dominika. A o Janu Nevrklovi prozradila: „Není přísný. Je velmi vtipný, hodný a myslí to s námi dobře.“ (mav)