Hokejisté HC Strakonice vyhráli kvalifikaci o II. ligu

Přehraj video

Redaktor: Robert Malota

Krásný sportovní zážitek připravili svým fanouškům hokejisté HC Strakonice, když po velmi dobrých výkonech vyhráli kvalifikaci o II. ligu. O tom, zda se druholigová soutěž na strakonický led skutečně vrátí, však rozhodne teprve valná hromada hokejového klubu, která se bude konat koncem dubna.
Kvalifikační zápasy o II. ligu odehráli svěřenci trenérů Richarda Kepla a Václava Křivance ve skvělé formě. Na strakonickém stadiónu zdolali VTJ Liberec 5 : 3, stejným poměrem vyhráli v Praze nad Bohemians, následovala výhra 2 : 0 v domácím utkání s Příbramí a smolná remíza 2 : 2 při odvetě v Liberci. O postupu tak Strakoničtí mohli rozhodnout už kolo před koncem kvalifikace, tedy při utkání na Křemelce s pražskou Bohemkou. V zápase, z něhož jsou naše záběry, Jihočeši nepřipustili žádné překvapení a protivníka pokořili jednoznačně v poměru 5 : 1. A pak už mohly naplno propuknout oslavy.
Kdo by si v těchto chvílích vzpomněl na trápení strakonických hokejistů v základní části krajského přeboru? Na to, že Jihočeši měli v tabulce po prvních pěti zápasech soutěže pouhé dva body. Že v lednu ze čtyř utkání Strakonice ani jednou nevyhrály. Že složitě budované mužstvo postupovalo do play-off až ze sedmé příčky.
„Největší problém byl v tom, že tento mančaft po dvou špatných letech ve II. lize měl obrovské problémy, aby se naučil vyhrávat,“ vysvětlil Richard Kepl, trenér HC Strakonice.
„Řekl bych, že se to zlomilo v zápase v Soběslavi, kde jsme dokázali vyhrát a dostali jsme se do play-off. Potom už jsme hráli jako parta a začalo se nám dařit. To je důvod, že jsme se dostali tak daleko,“ dodává brankář Roman Špiler. „Já bych řekl, že se to zlomilo v prvním zápase play-off, kdy si kluci uvědomili, že už opravdu o něco jde. V kabině byla cítit úplně jiná atmosféra...,“ vzpomíná druhý trenér Václav Křivanec.
Statistiky hovoří jasně: nepočítáme – li poslední utkání sezóny v Příbrami, které skončilo po uzávěrce tohoto zpravodajství a už o ničem nerozhodovalo, pak Strakonice v základní době neprohrály jediný zápas play-off krajského přeboru ani kvalifikace o II. ligu. Přitom výrazný podíl na výsledcích HC Strakonice bezesporu mají rovněž strakoničtí diváci. Například na utkání s Bohemians jich přišlo asi 1400 a od první do poslední minuty neúnavně povzbuzovali. „Chtěl bych našim fandům poděkovat. Vytvářeli nám vynikající atmosféru a byli po celou dobu naším šestým hráčem,“ uvedl vedoucí mužstva Roman Heimlich. Tento názor potvrzuje rovněž útočník Michal Kozma. „Strakonické publikum je bezkonkurenční, vynikající. V krajském přeboru ani ve II. lize jsem takové diváky jinde nenašel.“
K výrazným individualitám HC Strakonice v závěru sezóny patřili gólman Roman Špiler a útočník Michal Kozma. Na jedničku však pracoval celý tým. Obrana dělala minimum chyb, důležité góly dával Radim Humeník, dravostí na soupeře platil Jan Kadlec a střelecky se prosazovali také další útočníci. Trenérům se podařilo sestavit mužstvo, ve kterém se vhodně doplňovali zkušení a mladší hráči a které by mělo šanci uspět i ve vyšší soutěži.
Podaří se však tento tým udržet pohromadě? „Pokud bude ve Strakonicích II. liga, budu tady i já,“ říká brankář Roman Špiler.
„Samozřejmě rád bych si II. ligu zahrál, ale z časových důvodů by to bylo složité. Studuji, takže by asi byl problém s tréninky. A na II. ligu už je potřeba trénovat,“ vysvětluje obránce
Josef Hodánek.
Strakonice sice postup do II. ligy vybojovaly, ale zatím není jasné, zda ji skutečně budou hrát. Jedna druholigová sezóna totiž v nejlepším případě stojí asi dva milióny korun. „Máme teď prostor minimálně dva měsíce k tomu, abychom se na druhou ligu pokusili sehnat finance. Taky uvidíme, jaký bude nový výbor zvolený na valné hromadě a jaké budou jeho priority, pokud jde o postup do II. ligy.“ dodal vedoucí mužstva HC Strakonice Roman Heimlich.