Investiční akce se ve Strakonicích nezastaví ani letos


Rekonstrukce hradního areálu, modernizace čistírny odpadních vod, výstavba základní školy Povážská. Tyto velké stavební akce ve Strakonicích jsou sice u konce, ale investiční aktivita města – v mnoha případech s pomocí dotace - ani letos nekončí.
Stranou veřejného zájmu, zato s vynaložením desítek milionů korun, bude pokračovat současná nejnákladnější stavební akce – rekonstrukce pracejovické úpravny vody. Na severozápadním okraji města se v tomto roce začne připravovat dokončení dopravního půloblouku, který propojí silniční tah na Prahu s výpadovkou do Horažďovic. Plánována je i výstavba sjezdu přímo z Písecké ulice do průmyslové zóny Kání vrch. A také další akce se týká dopravního řešení. „Já osobně se těším na podchod či podjezd pod mostem Jana Palacha při pravém břehu Volyňky. Věřím, že tento počin ocení rovněž cyklisté, pejskaři i chodci, protože se bude moci jít podél Otavy a Volyňky proti proudu a nebude se muset překračovat čtyřproudová silnice vedoucí po mostě,“ uvedl Pavel Pavel, místostarosta Strakonic.
Investovat se bude i do některých školních budov. Rekonstrukcí projde například spojovací krček Základní školy Dukelská, který musel být před časem uzavřen kvůli nadlimitnímu množství azbestu. Zateplení a výměna oken pak čeká budovu mateřské školy Holečkova. A revitalizace hradního areálu bude pokračovat rekonstrukcí objektu dětského oddělení Šmidingerovy knihovny, který stojí na třetím nádvoří. Nepůjde přitom jen o novou fasádu, střechu či vnitřní omítky a inženýrské sítě.„Dětské oddělení se pokusíme zútulnit, zmodernizovat a přizpůsobit změněným nárokům čtenářů, například tristní stav sociálních zařízení už nešel ani moc udržet. A hlavně, co se snad podaří vyřešit, i když jakýmsi kompromisním způsobem, je bariérovost této budovy,“ doplnila Andrea Karlovcová, ředitelka Šmidingerovy knihovny Strakonice.
Součástí této etapy hradní revitalizace bude rovněž položení nové krytiny na střechu někdejšího purkrabství. A chystá se i obnova studny objevené před několika lety na II. nádvoří. Studna bude prohloubena na původních čtrnáct metrů a minimálně její sedimenty odborníkům poslouží k získání cenných údajů o minulosti strakonického hradu. „Budou se odebírat vzorky na pylové analýzy. Z nich se může zjistit, jaké rostliny nebo stromy rostly v okolí hradu. A pokud se najdou zbytky uhlíku, odeberou se na další analýzy,“ uvedl archeolog Eduard Červenka.
Obnova čeká i další historické objekty ve Strakonicích: třeba památkový soubor na hřbitově sv. Václava. Dílčími etapami revitalizace projdou rovněž strakonická sídliště Mír a Stavbařů. A radnice nehodlá opustit ani myšlenku na dokončení opravy celého Velkého náměstí. „Samozřejmě jsme nevzdali třetí etapu rekonstrukce Velkého náměstí,. Získali jsme územní rozhodnutí a provádíme výběrové řízení na projektanta k pořízení projektové dokumentace na stavební povolení,“ potvrdil strakonický místostarosta Pavel Pavel. (bob)