Jak to bylo v listopadu 1989 v Praze

Přehraj video
Redaktor: Robert Malota
Kamera: Zdeněk Junek
V  těchto dnech si připomínáme 20. výročí takzvané sametové revoluce, která v listopadu 1989 rozhodujícím způsobem ovlivnila dějiny bývalého Československa. Atmosféru tehdejších vzrušených dnů Vám přiblíží následující příspěvek.
Kalendář ukazuje pátek 24. listopadu 1989 a podzimní Praha už je v revolučním varu. Týden po zásahu pořádkových sil proti studentům v ulicích hlavního města visí plakáty s různými výzvami a prohlášeními, které odsuzují policejní násilí, vyjadřují nesouhlas s vedoucí úlohou komunistické strany a naopak podporují Občanské fórum. Strakonický filmař Zdeněk Junek, který tehdy pracuje ve strojní traktorové stanici jako vývojář, ví, že taková šance k pořízení unikátních dokumentárních záběrů se mu jen tak nenaskytne. Navíc má u sebe petici na podporu stávkujících studentů. A tak pod záminkou, že jede do jednoho z pražských výzkumných ústavů, společně s dalšími kolegy usedá do automobilu a za půldruhé hodiny už vstřebává vzrušenou atmosféru panující v centru Prahy.
Hodně živo je po poledni především na Václavském náměstí. Zvukaři zde chystají aparaturu na podvečerní demonstraci, u sochy sv. Václava drží nepřetržitou hlídku zástupci stávkujících studentů, zapalují se svíčky, pokládají květiny. A nechybí přitom ani typicky český prvek – humor. Ovšem celkově vzato – situace příliš legrační není. Vždyť do Prahy v průběhu dne přijíždějí jednotky Lidových milicí z celé země.
Po 16. hodině zaplní celé Václavské náměstí a přilehlé ulice odhadem 300 tisíc demonstrantů. Je zajímavé sledovat vystrašené a překvapené tváře některých vysokých funkcionářů projíždějících po pražské magistrále ve služebních 613. Jakoby nemohli uvěřit tomu, co se kolem nich děje….
Ale vývoj událostí je neuvěřitelně rychlý a nedá se zastavit. Z budovy Melantrichu  k lidem promlouvají například Václav Havel, Alexander Dubček, cestovatel Jiří Hanzelka a další nezávislé osobnosti. Na jiném místě v Praze mimořádně zasedá Ústřední výbor Komunistické strany Československa. Večer pak Československá televize oznamuje, že generální tajemník KSČ Miloš Jakeš a ostatní členové předsednictva komunistické strany dávají své funkce k dispozici. Po dlouhých letech se Čechům a Slovákům opět naplno otevírá cesta k demokracii. „Tehdy jsme po návratu z Prahy slavili až do rána,“ vzpomíná dnes na vzrušené události listopadu 1989 Zdeněk Junek.