Jiří Meitner vystavuje v Maltézském sále


Umělce s osobitým stylem představuje nová výstava v Maltézském sále strakonického hradu. Až do 5. května jsou zde k vidění olejomalby, pastely a grafiky Jiřího Meitnera.
Sám pětapadesátiletý umělec s valašskými a židovskými kořeny svůj styl nazývá imaginárním realismem. Ovlivněn kubismem a neoimpresionismem nechává prostřednictvím obrazů a kreseb nahlédnout do svého nitra. Meitnerova díla, která často zaujmou neobvyklou kombinací teplých a studených tónů, dosahují překvapivých účinků. „Já barvy nemíchám. Já je tlačím rovnou z tuby a snažím se o dokonalou souhru, aby ve svém výsledku diváka zaujala,“ prozradil Jiří Meitner.
Vedle barevné výbušnosti Jiřího Meitnera charakterizuje rovněž neobvyklá technika tvorby. Inspirován svým vzorem - francouzským malířem Paulem Cézannem, významným představitelem impresionismu, tvoří svá díla Meitner často jen pomocí špachtle. A to i přesto, že tato technika přináší určitá omezení. „Limity má určitě a zvláště v portrétech, které jsou nesmírně obtížné . Když si představíte, že tvoříte jenom špičkou nebo kouskem plechu, tak tam se člověk skutečně vyčerpá. Ale o to je větší radost, když se ta věc povede. Navíc portréty já dělám většinou na zakázku, takže je to hodně důležité,“ uvedl Jiří Meitner.
Typická pro Jiřího Meitnera je rovněž inspirace jižními Čechami. Přestože se narodil na severní Moravě, již pětatřicet let žije v Kladrubech na Strakonicku a okolní krajina se mu dosud nepřejedla. Stále je pro něj denní potravou, inspirací, kterou do sebe vstřebává, aby na plátno přenášel vždy nové neotřelé výjevy. „Protože i umění souvisí s trendy a dnešní doba bude spíše upřednostňovat umění minimalistické, konceptuální a jiné směry, tak je skutečně hodně zvláštní a vnitřně odvážné, že se ještě najdou malíři, kteří jsou schopni vnímat krásu a ducha regionální krajiny,“ dodal výtvarný kritik Jaromír Procházka. (bob)