Kaleidoskop z Václavské pouti


Velmi bohatý program již tradičně nabízí Václavská pouť, kterou pořádá Město Strakonice. Také letos se do něj zapojilo mnoho místních organizací se svými sportovními, společenskými a kulturními akcemi nebo dny otevřených dveří. Na některých jsme nechyběli s naší kamerou.
* * *
V průběhu celého trvání Václavské poutě se v domově důchodců v Lidické ulici konala výstava ručních prací seniorů, ta letošní byl jubilejní desátá. Doprovodný program s občerstvením tak při čtvrteční vernisáži slavnostně zahájil prodej originálních výtvorů, k vidění byly polštáře, keramika, obrazy, bižuterie, kabelky, patchwork, miniatury ve skle a mnoho dalšího.
* * *
Na parkovišti před DDM Strakonice se v pátek také konal Bboy Jam. Tento pouliční typ zábavy s cílem podnítit zaujetí kolemjdoucích lidí byl ve Strakonicích k vidění už podruhé. Poprvé to bylo před třemi měsíci v Rennerových sadech. Na Jamu se představili bboyové z místní skupiny Somebody else, z Písku a dalších měst. Akci svolala a připravila skupina mladých lidí, kteří vymýšlejí nevšední a spontánní akce ve Strakonicícha vystupují pod názvem CAN Production. Spolupracuje s nimi DDM Strakonice a skupina Somebody Else.
* * *
Pátý ročník pyžamové vyjížďky při pátečním zahájení Václavské poutě zorganizovali Motobobři Strakonice. Letos se podzimní vyjížďky, která je předzvěstí toho, že se motorky brzy uloží k zimnímu spánku, zúčastnila téměř stovka jezdců a více než polovina z nich opravdu přijela v pyžamech. Motorkářský klub funguje 9. rokem, čítá 15 členů a na jeho akce přijíždějí nadšenci z Prahy, Plzně či Jindřichova Hradce. Letošní akce byla nejvydařenější co do počtu i detailního propracování kostýmů, takže návštěvníci poutě sledovali motorky vyladěné teplými polštáři, plyšáky a dalšími atributy, které si s motorkářskou vášní obvykle nespojují.
* * *
V továrně ČZ Strakonice se i letos konal den otevřených dveří, který si v sobotu nenechaly ujít stovky lidí. Součástí byla i prezentace nedávno sloučených škol – Střední průmyslové školy, střední odborné školy a školy řemesel a služeb Strakonice.
* * *
Pokud návštěvníci poutě zvedli při cestě za kolotoči hlavy, uviděli také letos na nebi pestrobarevné padáky. Počasí soutěži Strakonický FEZ v přesnosti přistání na cíl tentokrát přálo, takže se podařilo dodržet časový harmonogram. Ze tří desítek parašutistů byl nejmladším 17ctiletý Petr Chládek ze Strakonic, nejstarším pak 66tiletý Karel Srb z Klatov. V jednotlivcích zvítězila Dana Macichová, těsně za ní skončil domácí Petr Chládek starší a třetí byl Miroslav Musil z Plzně. V družstvech triumfoval tým profesionálů nazvaný A je to. Druhým nejúspěšnějším družstvem byl tým strakonického kapitána Petra Klečky a třetí místo patřilo družstvu Romany Procházkové ze Strakonic.
* * *
Pestrý doprovodný program Václavské poutě letos poprvé obohatila komentovaná prohlídka bývalých textilních objektů Fezka, kterou připravil architekt Dušan Řezáč. V neděli odpoledne se na místě, kde stával rodný dům Kochana z Prachové, sešlo na dvě stě padesát zájemců. Ty nejvíce zajímalo, co se vlastně nachází uvnitř chátrajících budov na Ostrově. Architekt Řezáč svůj komentovaný výlet do historie strakonické architektury poprvé zorganizoval před několika měsíci. Tehdy se k němu připojilo několik desítek lidí. O letošní pouti byl zájem několikanásobně vyšší. Vedle laické veřejnosti nechyběli ani současní majitelé budov, které se nacházejí v této části strakonického centra. (mav)