Kešeři na Podskalí sesbírali dvacet pytlů odpadu

Přehraj video
Odpočinková část Strakonic – Podskalí je opět o něco čistější. Úklid oblíbené přírodní části města nedávno zorganizovali vyznavači geocachingu. Z Podskalí odnesli dvě desítky pytlů s odpadky.
Geocaching neboli turistika s cílem je v poslední době stále oblíbenější volnočasová aktivita. Vyznavači této činnosti, takzvaní „kešeři“, hledají schránky ukryté na zajímavých místech podle GPS souřadnic udaných na internetových stránkách. „Hlavní cíl geocachingu je podívat se do zajímavých míst a vytáhnout lidi do přírody, aby neseděli, hlavně děti, pořád u počítače,“ přiblížil význam této aktivity jeden z organizátorů úklidu Petr Pacholíček.
Přímo ve Strakonicích jsou na tři desítky schovaných schránek neboli kešek. V nich se mimo jiné nacházejí i takzvané logbooky, do kterých se zapíše každý, kdo ukrytou krabičku objevil. Právě zápisy v jedné ze schránek přiměly její majitelku k zorganizování úklidu. „Napadlo mě to konkrétně proto, že některé schránky vlastním přímo na Podskalí a někteří kešeři, kteří tam přišli, hodnotili prostředí negativně. Psali, že jsou tam odpadky a to mě mrzelo. Proto jsem řekla, že to tam uklidíme,“ popsala vznik nápadu Alena Matyášová.
Organizátoři, kteří bydlí ve Strakonicích, se takového úklidu nezúčastnili poprvé. Čištění od odpadků probíhalo například v Praze nebo na Šumavě. Tři desítky dospělých i dětí, kteří se zúčastnili strakonického jarního gruntování, tentokrát na Podskalí sebrali zhruba dvacet pytlů plastových i skleněných lahví, obalů od potravin, ale našli například i třímetrovou zrezivělou tyč. Uklízet nepřišli jen místní. „Byli tam lidi ze všech koutů Jihočeského kraje. Přijeli z Českého Krumlova, ze Strakonic, z Prachatic, z Písku, ale také například z Prahy,“ pochválil účast Petr Pacholíček. (reg)