Keramické knoflíky ze Strakonic putují do celého světa

Přehraj video
Zdalipak víte, co se skrývá za zdmi strakonického domu č. 112 v Bezděkovské ulici? Není toho málo. Svoji dílnu a galerii zde vlastní Miloslava Laiblová, která nedávno získala hned dvě ocenění - zvítězila v krajských kolech soutěže Živnostník roku a Byznys rebel roku.
Miloslava Laiblová získala ocenění Živnostník roku Jihočeského kraje a tím postupuje i do celorepublikového kola. Ptáte se, čím si tuto cenu vysloužila? Za energii a snahu, s jakou se pustila do obnovy a šíření věhlasu jedné české tradice. Miloslava Laiblová totiž zasvětila 20 let svého života navrhování a výrobě keramických knoflíků. Přitom začátky jejího podnikání nebyly nijak lehké. „Keramický knoflík jako pojem v Čechách už zanikl, i když se tu kdysi vyráběly. Ale málokdo věděl, kolik vydrží, jakým způsobem se pere, jestli se může vůbec funkčně použít," uvedla Miloslava Laiblová.
V soutěži Živnostník roku nezáleží ani tak na finančním obratu podnikatele jako na jeho životním příběhu. Paní Laiblová vystudovala Střední umělecko průmyslovou školu v Bechyni a svůj první keramický knoflík vyrobila v roce 1991. S nabídkovým katalogem tohoto nového zboží zamířil její manžel rovnou do tehdejší Mekky moderního odívání - do Domu módy na Václavském náměstí v Praze.“Byl to takový raketový nástup, protože v Domě módy, v oddělení luxusních látek, byli z knoflíků nadšeni a zřídili tam prodej jenom našich knoflíků. Pořídili tam skleněné vitríny a tam jsme také získali první kontakty do ciziny,“ vzpomíná Miloslava Laiblová.
S novými kontakty přicházely zakázky na tisíce knoflíků od renomovaných oděvních firem jako OP Prostějov nebo Makyta Púchov. Na to už ale nestačila pec v prádelně domu, kde mladá podnikatelka začínala. Miloslava Laiblová s úsměvem vzpomíná, že svou výrobu musela rozšířit i do kůlny na zahradě. „ Tam jsme měli fax a telefon a do kůlny nám pak chodily faxy z Buttonely Lyon a Buttonely Paris.“
V roce 1995 přesídlila Miloslava Laiblová se svou firmou Umkera do domu v Bezděkovské ulici, kde je dodnes. Vedle dílny je tu i veřejně přístupná Galerie Leticia. Za dvacet let existence dosáhla firma Umkera celosvětového úspěchu. Své originální knoflíky vyváží Miloslava Laiblová nejen do 15 států Evropy ale i za oceán, například do Japonska, Austrálie, Kanady nebo Spojených států. Nabízí se otázka, kde se po dvaceti letech hledají nové nápady? „Inspiraci beru hlavně z přírody a myslím si, že z dětství, ze vzpomínek z dětství,“ vysvětluje.
Jak Miloslava Laiblová sama říká, výrobě keramických knoflíků a šperků se věnovala z celého srdce. Není proto divu, že když má chvilku volno, zamíří opět do přírody. „Sbírám byliny, zabývám se tím spoustu let. Vytvářím také bylinné směsi a rozdávám je po svých přátelích. ¨Takže zase je tu spojitost s přírodou.“ (reg)