Květinová výzdoba opět zaujala veřejnost


Pokud jde o květinovou výzdobu v ulicích, patří Strakonice dlouhodobě k nejprogresivnějším městům u nás. Potvrdilo se to i v tomto roce.
Kadeřávky, mangoldy či zelí vysázené na záhonech uprostřed města? To není experiment pomýleného pěstitele, ale důsledně promyšlený krok, k němuž letos přistoupili ve Strakonicích. Různé druhy okrasné zeleniny se v kombinacích s letničkami a rozličnými travami objevily hned v několika lokalitách jihočeského města: například na Velkém i Palackého náměstí, u obchodního střediska Hvězda, v Bezděkovské ulici, u Prioru či na Písecké ulici. A reakce veřejnosti? Ty jsou zatím nad očekávání příznivé…„Máme samozřejmě i negativní ohlasy, ale převládají ty pozitivní - od občanů města Strakonice i od projíždějících turistů a od odborné veřejnosti, která se do Strakonic podívala,“ potvrdil Ondřej Feit z Městského úřadu Strakonice.
Nebyl to první experiment Strakonických v případě květinové výzdoby. Některé dosud nezvyklé postupy si v jihočeském městě vyzkoušeli i v minulých letech. A získané zkušenosti si nechtějí nechávat pro sebe. Proto například ve Strakonicích minulý týden uspořádali konferenci, která pojednávala o nových trendech při výsadbě městských záhonů. Semináře se zúčastnily desítky odborníků z celé České republiky. „Praktické zkušenosti nejsou v dostatečném množství k dispozici, takže se snažíme o informace podělit s kolegy, aby se mohli inspirovat a případně poučit z našich chyb,“ dodal Ondřej Feit.
Také příští rok se květinová výsadba ve Strakonicích dočká některých novinek – například nového sortimentu letniček. Podrobnosti však pracovníci odboru životního prostředí zatím nechtějí prozrazovat. „Samozřejmě jako každoročně plánujeme výsadbu cibulovin, takže v některých částech města mohou občané již v jarních měsících vidět efekt těchto květin. Dále opět plánujeme výsadbu jarních macešek,“ uvedl Ondřej Feit. (bob)