Lidé se vracejí k topení dřevem


Rostoucí ceny energií přinášejí potřebu hledání alternativ. Čím dál více lidí se proto vrací ke klasice – topí dřevem. Nabídka energií a paliv na trhu je pestrá, pro většinu občanů ovšem hrají zásadní roli vynaložené náklady. A to je důvod, proč vzrůstá poptávka po palivovém dřevu. Dostupnost tohoto sortimentu je dnes vcelku bezproblémová, bukové dřevo stojí v prodejním skladu okolo 1200 Kč za m3, smrk lze pořídit za 1000. Další možností, jak si opatřit zásoby, může být uzavření smlouvy o samovýrobě paliva. V tomto případě stačí obrátit se na lesní správu nebo na konkrétního revírníka a dohodnout se na odkoupení dřeva přímo z lesa. Zájemce pak zaplatí zhruba 480 Kč za buk, smrk vyjde na 380Kč.
V okolí Strakonic je zhruba 10% lesů v majetku státu, zbytek zůstává v soukromém vlastnictví. Jelikož pozemek určený k plnění funkcí lesa nelze podle zákona oplotit, znamená to, že vlastník nemá možnost zamezit vstupu cizím osobám a tak dochází ke krádežím. Opravdu velká ztráta například vznikla majiteli lesa v Marčovicích na Volyňsku, kde koncem léta neznámý pachatel pokácel přes dvacet smrků, čímž způsobil škodu ve výši zhruba 47 ooo Kč.
Čas od času se také stane, že nenechavý občan ve snaze ušetřit, bez váhání odcizí již naporcované dřevo vlastnímu sousedovi. Ať tak či onak, ve svém důsledku je krádež vždy tím nejhorším řešením.