Lidé se vydali s dudáky na večerní procházku


Čtrnáctidenní zpoždění oproti původnímu termínu měla večerní procházka S dudáky po strakonických památkách. Pro více než tři stovky diváků připravili organizátoři z městského úřadu Strakonice zajímavý program doplněný řadou hraných scének. A na rozdíl od 3. července, kdy akci zrušil silný déšť, tentokrát vydrželo i počasí.
Hlavní dějovou linkou první prázdninové večerní procházky byl příběh Švandy dudáka. Herci z divadelního spolku Čelakovský doprovázeni muzikanty z Prácheňáku ztvárnili hned několik obrazů z Tylova dramatu, které Strakonice proslavilo daleko za hranicemi tohoto jihočeského města. Symbolicky - u bronzové sochy dudáka na Velkém náměstí – večerní procházka začínala výjevem, kdy se Švanda loučí se svou milou Dorotkou.
Další scénky, odehrané v přírodních kulisách a se speciálním nasvícením, vytvořily magickou atmosféru červencového večera. Ať už to bylo očarování Švandových dud vílou Rosavou v parčíku u lávky, nebo výjev na Podskalí, kdy Dorotka svého Švandu zachrání z reje divých žen.
Avšak nejenom příběh Švandy dudáka se při večerní procházce odvíjel před očima diváků. Lidé si mohli připomenout i dvě historické postavy, které jsou spojeny s dějinami Strakonic. Tou první byla rakouská císařovna Karolina Augusta, která ve Strakonicích v roce 1820 přespala v tehdejším poštovním úřadě. Na hradním nádvoří se pak ze svého vztahu ke Strakonicím vyznal Jan III. z Rožmberka, generální převor johanitského řádu, který městu udělil některá významná privilegia a s jehož působením se pojí i vznik městských hradeb a městského znaku. A protože je s historií Strakonic už téměř čtyři století spojen zdejší měšťanský pivovar, nemohlo při večerní procházce chybět ani občerstvení tímto tradičním mokem. Takové možnosti – vedle řady účinkujících a diváků – s chutí využily i dvě venkovské drbny, které červencovou večerní procházkou tentokrát provázely. (bob)